3D Ready


Blog na temat technologii 3D

Technologia 3D - FAQ

Pierwsze telewizory 3D są już dostępne w Polsce. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji na temat technologii 3D w kinie domowym.

Jak działa 3D “w naturze”?

Prosty eksperyment: popatrz na swój palec przymykając na przemian jedno, później drugie oko. Widzimy świat w 3D dzięki temu, że nasz mózg scala dwa, nieznacznie przesunięte względem siebie obrazy jakich dostarczają mu nasze oczy. Sztuczną głębie obrazu można osiągnąć przez “oszukiwanie” mózgu i wyświetlanie dla każdego oka innego, odpowiednio przesuniętego obrazu.

Czy 3D to tylko chwyt marketingowy? Czy oglądanie filmu na telewizorze 3D dostarcza faktycznie “niezapomnianych wrażeń”?

3D nie jest jedynie chwytem marketingowym, ale wile osób zdaje się przeceniać technologię 3D. Najlepiej przekonać się samemu w kinie, lub w sklepie. Z jednej strony jest to tylko dodatkowy efekt, wzbogacający immersję i zwiększający frajdę z oglądania, do którego wcześniej czy później się przyzwyczaimy, z drugiej filmy i gry w 3D wyglądają naprawdę o wieeele ciekawiej niż na zwykłym, płaskim ekranie.

O co chodzi z okularami 3D?

Żeby wytworzyć złudzenie głębi potrzebujemy dwóch oddzielnych obrazów, po jednym dla każdego oka. Po to właśnie potrzebujemy okularów i specjalnego telewizora, monitora lub projektora. Okulary polaryzacyjne, takie jak w większości kin, działają na zasadzie filtrowania określonej “części” obrazu dla jednego oka, blokowania obrazu wyświetlanego przez projektor A i przepuszczania tego z projektora B, analogicznie drugie oko otrzymuje obraz z projektora B, “nie widząc” tego, co wyświetla projektor A. Jest to technologia pasywna.

Technologia aktywna polega na wykorzystaniu okularów migawkowych, tj. takich w których patrzymy przez małe ekrany LCD, zsynchronizowane z telewizorem. 3D TV wyświetla naprzemiennie obraz dla lewego i prawego oka, a okulary przygasają zasłaniając lewe oko, w momencie gdy wyświetlany jest obraz dla prawego i odwrotnie. Wszystko dzieje się z dużą prędkością i w efekcie widzimy 3D. Nowe modele okularów nie powinny męczyć wzroku, jednak wcześniejsze rozwiązania migające jedynie z prędkością 60Hz powodowały ból głowy po dłuższym użytkowaniu.

Czy jest technologia bez okularów?

Tak, ale nie jest jeszcze dostępna. Prawdopodobnie będzie to następny krok jeżeli chodzi o 3D TV. Istnieją już prototypy takich telewizorów, ale producenci ciągle borykają się z wąskim kątem widzenia takich ekranów.

Czy istnieją skutki uboczne oglądania 3D?

Niestety tak. Z drugiej strony, w większości są to takie same skutki uboczne jak te towarzyszące oglądaniu zwykłej telewizji, filmów czy graniu w gry komputerowe. Istnieje poważne zagrożenie dla epileptyków, osób z problemami z równowagą etc. Nic dramatycznego, ale warto się z nimi zapoznać. Poświęciliśmy temu cały post który znajdziecie pod tym adresem.

Monitory 3D i rozwiązania dla graczy.

Na rynku od dawna są monitory i okulary 3D. Ostatnio pojawiło się kilka nowych ekranów 3D od Acera, Samsunga i Alienware, z czasem dostępnych będzie coraz więcej rozwiązań. Asus i Acer wypuściły laptopy z ekranami 3D, a Nvidia już od dawna wspiera gaming 3D. Najnowszym wynalazkiem Nvidii jest 3D Vizion - zestaw okularów migawkowych i nadajnika łączącego je z odpowiednim ekranem 3D Ready. Co ciekawe 3D Vision będzie kompatybilne z wszystkimi dostępnymi modelami telewizorów 3D. Niedawno firma ATI ogłosiła wsparcie dla 3D, miejmy nadzieję, że odebranie monopolu Nvidii korzystnie wpłynie na ceny. Jeżeli chodzi o konsole, to wiemy, że Sony planuje update softu PlayStation 3, który umożliwi podpinanie konsoli do telewizorów 3D.

Co można oglądać na telewizorze 3D?

Wszystko to, co na zwykłym telewizorze 2D. Każdy telewizor 3D, to tak naprawdę telewizor 2D, z opcją wyświetlania 3D. Jeżeli chodzi o materiały w 3D, to dostępne będą filmy na Blu-ray 3D, telewizja trójwymiarowa i oczywiście gry. Tworzyć można również własne filmy i zdjęcia w 3D, korzystając albo z urządzeń (kamer i aparatów) do tego przystosowanych, lub też łącząc dwa aparaty lub kamery 2D. Dodatkowo niektóre telewizory mają możliwość konwertowania w czasie rzeczywistym materiałów 2D do 3D. Więcej w dziale Co i jak oglądać w 3D.

Blu-ray 3D, co to takiego?

To po prostu odtwarzacz Blu-ray, który jest w stanie odtwarzać filmy w 3D, z dysków Blu-ray 3D.

Czy film 3D mogę obejrzeć w 2D?

Tak, film trójwymiarowy na telewizorze, monitorze, czy projektorze 3D można oglądać zarówno w 2D jak i 3D.

Czy warto kupować 3D TV?

Jak każda nowa technologia wchodząca na rynek, 3D jest bajerem, za który trzeba sporo zapłacić. Jak pokazuje rzeczywistość najtańsze modele telewizorów 3D Samsunga, które ostatnio weszły na polski rynek kosztują około 6000zł, ale dodatkowo dokupienie okularów i odtwarzacza Blu-ray 3D może kosztować kolejne 2500zł. Warto poczekać, cena na pewno spadnie z czasem, tak jak miało to miejsce z telewizorami HD Ready, a później Full HD. Jeżeli możecie sobie pozwolić na zakup telewizora 3D i co najważniejsze, macie pomysł jak wykorzystać jego możliwości, wydaje nam się, że zakupu dokonać warto. Nawet jeżeli stać was na pełny zestaw 3D Ready, a telewizor ma służyć do oglądania mody na sukces, za opcję 3D jedynie przepłacicie.

Która technologia lepiej radzi sobie z 3D, plazma czy LCD?

Zdecydowanie plazma. Nasze testy potwierdziły to, o czym pisano już wcześniej na zagranicznych portalach. Plazma radzi sobie z trzema wymiarami lepiej niż LCD, dzięki temu, że obraz odświeżany jest szybciej, co z kolei przekłada się na prawie całkowite wyeliminowanie tzw. ghostingu, czyli smużenia obrazu w 3D.

Inne metody oglądania 3D.

Oprócz telewizorów i monitorów 3D istnieją również projektory 3D, działające na tej samej zasadzie. Kolejnym rozwiązaniem jest np HMD - Head Mounted Display. Jest to ekran lub zestaw kilku paneli w specjalnej obudowie umożliwiającej założenie urządzenia na głowę. Dwa oddzielne panele dla każdego oka sprawiają, ze mózg interpretuje np. grę komputerową jako jeden obraz posiadający głębię. Ciekawym patentem dysponuje np. firma TDVision.