Jakie są koszty wydruku 3D?
Sam sprzęt, czyli drukarka 3D podczas pracy nie ulega znacznemu zniszczeniu, więc nie ma tutaj mowy o wysokich kosztach amortyzacji. Jednak kosztownym elementem jest wkład czyli filament. Podobnie jak w tradycyjnych drukarkach, tak także w tej 3D jest niezbędny do stworzenia naszego przedmiotu i przeniesienia go z projektu do rzeczywistości.
Filament to specjalne tworzywo, które nawinięte jest na szpulę. Wraz z rozwojem branży 3D rozwinęła się także branża, która oferuje komponenty do drukarek. Dzięki temu ich ceny stale maleją, a technologia w nich używana jest stale ulepszana. Obecnie można znaleźć na rynku materiały do wydruku, które kosztują około kilkudziesięciu złotych za szpulę o wadze kilku kilogramów. Jedna wiązka tworzywa daje nam około 300 metrów długości. Oznacza to, że do użytku w domowych warunkach takie opakowanie wystarcza na długo.
Nie tylko cena ulega zmniejszeniu, ale także waga poszczególnych filamentów. To ukłon w stronę osób, które pragną używać sprzętu do druku 3D jedynie sporadycznie, w celach hobbystycznych.