Drukowanie trójwymiarowe. Co warto o nim wiedzieć?

Drukowanie przestrzenne w ciągu ostatnich 30 lat znacznie się rozwinęło. Jakie możliwości oferuje ta technologia? Czemu warto z niej skorzystać?

Druk trójwymiarowy powstał przede wszystkim z myślą o ułatwieniu życia wielu projektantom przemysłowym. Dzięki niemu możliwe stało się proste i szybkie prototypowanie wielu elementów. Nie bez znaczenia był też fakt, że technologia ta w znaczącym stopniu obniżyła koszty tworzenia prototypów, co z kolei przełożyło się na możliwość optymalizacji kosztów całego procesu produkcji i tym samym rynkowych cen wielu produktów, usług lub technologii. Kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych tworzono pierwsze urządzenia będące odpowiednikami dzisiejszych drukarek przestrzennych, nikt jeszcze nie spodziewał się, jak duży wpływ na naszą rzeczywistość ta technologia wywrze około 30 lat później.

Po raz pierwszy ogólny potencjał druku trójwymiarowego dostrzeżono w połowie lat dwutysięcznych. To właśnie wtedy powstało urządzenie RepRap Huxley – pierwsza drukarka 3D, którą za stosunkowo nieduże pieniądze mógł kupić dosłownie każdy, by następnie używać jej w domowych warunkach. Mniej więcej w tym samym czasie badania nad przydatnością druku przestrzennego na wszystkich etapach procesu produkcyjnego ruszyły między innymi w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, jego potencjał został też doceniony przez specjalistów działających w branży medycznej.

Dziś drukowanie przestrzenne jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi technologii, wpływającą w ogromnym stopniu na funkcjonowanie wielu branży. Co więcej, coraz więcej osób korzysta z niego również na co dzień, zlecając wykonanie tym sposobem wielu przedmiotów codziennego użytku. Z roku na rok rośnie również liczba działających drukarek domowego użytku. Nie ma też wątpliwości co do tego, że w najbliższych latach znaczenie tego typu rozwiązań będzie rosnąć w bardzo szybkim tempie. Warto więc poznać technologię druku 3D. Jeśli nie zrobiliście tego wcześniej, zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat.

Drukowanie trójwymiarowe. Najważniejsze zastosowania w przemyśle i medycynie

Drukowanie w trzech wymiarach, jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, to technologia, po którą dziś naprawdę często sięgają specjaliści z różnych dziedzin przemysłu. Jednym z przykładów jej zastosowania jest przemysł motoryzacyjny. Firmy produkujące samochody korzystają z nich między innymi w celu wykonania plastikowych elementów wyposażenia wewnętrznego. Warto jednak zauważyć, że z roku na rok jakość i wytrzymałość elementów drukowanych w technice trójwymiarowej systematycznie się poprawia. Coraz częściej są więc stosowane również w innych częściach samochodu.

Z tych samych względów po drukarki 3D tak chętnie sięgają również firmy z branży lotniczej. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach zakres zastosowań druku trójwymiarowego znacznie się poszerzy. Jednym z argumentów potwierdzających takie przypuszczenia jest na pewno fakt, że to właśnie w tej technologii powstaje sporo elementów pojazdów kosmicznych.

Prawdziwą rewolucję upowszechnienie się i wzrost możliwość druku 3D przyniosły jednak w świecie medycyny. Do tej pory wykonywanie wszelkiego rodzaju implantów, wstawek czy protez było procesem bardzo skomplikowanym, trudnym i czasochłonnym. To sprawiało, że ich produkcja oraz zabiegi wszczepiania były naprawdę kosztowne. Jeżeli nie refundowały ich fundusze zdrowia, na korzystanie z nim mogli zdecydować się jedynie najzamożniejsi pacjenci. Obecnie jednak ich użycie jest dostępne dla wielu różnych osób. W technologii druku przestrzennego powstają między innymi implanty oraz protezy zębowe. Pierwsze doświadczenia stomatologów i pacjentów wskazują na to, że jest to technologia bardzo obiecująca. Należy zatem spodziewać się, że już niedługo koszty uzupełniania braków zębowych znacząco spadną, uproszczą się też związane z tym procedury.

Drukowanie przestrzenne w domowych warunkach. Co trzeba o nim wiedzieć?

Druk przestrzenny jest techniką, która znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle i medycynie. Od kilku lat coraz częściej tego typu drukarki spotyka się również w prywatnych domach oraz niewielkich firmach, swoją ofertę w stu procentach opierających na wykonywaniu elementów poprzez drukowanie trójwymiarowe. Sprzyja temu systematyczne obniżanie cen tego typu urządzeń.

Spore znaczenie ma też fakt, że współczesne drukarki trójwymiarowe są coraz łatwiejsze w obsłudze. Aby wykonywać wiele elementów, nie musimy mieć żadnych umiejętności – wystarczy skorzystać z jednego z wielu gotowych projektów dostępnych w globalnej sieci. Jeżeli nie znajdziemy odpowiedniej dla swoich potrzeb propozycji, możemy zlecić jego wykonanie profesjonaliście. Innym sposobem jest opanowanie obsługi oprogramowania typu CAD (wiele tego typu programów dostępnych jest za darmo), dzięki czemu będziemy w stanie wykonać projekty samodzielnie. Biorąc pod uwagę prognozy dotyczące rozwoju tej technologii, może to okazać się naprawdę dobrą inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *