Zalety i wady druku 3D, porównanie drukarki 3D z tradycyjną

Druk 3D to innowacyjna metoda, która zyskuje na popularności. Ma wiele zalet, jednak posiada też wady, jak prawie każde rozwiązanie. Metoda druku 3D często jest porównywana z drukiem tradycyjnym. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jakie są mocne oraz słabe strony druku 3D.

1. Prędkość drukowania.

2. Średni koszt, który jest potrzebny do utworzenia jednej części.

3. Jakość wykonania.

4. Spójność pomiędzy poszczególnymi seriami drukowania.

5. Elastyczność, czyli możliwość modyfikacji w czasie produkcji.

6.  Odpady, które są wytwarzane podczas produkowania poszczególnych części.

Prędkość drukowania 

Jedną z większych zalet w przypadku drukowania 3D jest szybkość oraz możliwość modyfikowania projektu. Kilka lat temu, zanim powstał druk 3D stworzenie prototypu zajmowało nawet kilka tygodni. Dokonywanie zmian w takim projekcie, wiązało się z oczekiwaniem przez kolejne tygodnie. Czasami takie działania, mogły trwać nawet rok.

W obecnych czasach przy zastosowaniu drukarki 3D, firmy mają możliwość wyprodukowania części nawet w ciągu paru dni. Oznacza to, że czas potrzebny do wyprodukowania został bardzo skrócony. Drukarki 3D pozwoliły na skrócenie wielu procesów w różnych branżach nawet parokrotnie. 

Jednak nie oznacza to, że drukowanie 3D nie ma żadnych ograniczeń. Tworzenie części często odbywa się warstwa po warstwie i wymaga określonego czasu , więc produkcja tej samej części zawsze trwa dokładnie tyle samo.  W przypadku małych serii produkcyjnych oraz prototypownia, drukowanie 3D jest naprawdę bardzo szybkie. Tradycyjne systemy produkcyjne nadal wyprzedzają drukowanie 3D, jeśli chodzi o skalę masową.     

Średni koszt, który jest potrzebny do utworzenia jednej części

Drukowanie 3D jest tańsze w przypadku małych serii, ponieważ do wyprodukowania wystarczy jedynie jedna lub dwie maszyny. W takim przypadku jest też o wiele mniej odpadów, gdyż część jest budowana od podstaw, a nie jak w innych procesach rzeźbiona od góry do dołu, dlatego koszt jednej części, która pochodzi z drukarki 3D jest stały. 

Do masowej produkcji, bardziej opłaca się stosować tradycyjne procesy.  Jest to związane z zużyciem mniejszej ilości energii. Koszty drukowania będą się różnić w zależności od tworzonych części   

Jakość wykonania

Do ograniczeń drukowania 3D można zaliczyć końcową jakość części. Ze względu na to, w jaki sposób każda warstwa jest umieszczana na sobie, w tradycyjnych metodach, to słabsza jakość jest wbudowana w projekt. Może być to problematyczne, gdy zależy nam na wysokiej jakości każdego elementu w naszym projekcie. 

Czasami wadami są również nieuniknione warstwy w produkcji przyrostowej. Wytwarzane są one wewnątrz oraz na zewnątrz części i mogą skutecznie obniżyć atrakcyjność naszego projektu oraz jego wizualny wygląd. Są możliwości, które pozwalają na obróbkę tych warstw, aby były niewidoczne. Jednak wymagają dużej ilości czasu oraz wysiłku.

Najprostszym rozwiązaniem tych problemów, jest drukowanie przy użyciu systemów laserowych w wysokich rozdzielczościach. W takim wypadku produkcja zajmie o wiele dłużej. Problemem może też okazać się cena systemów laserowych.

Spójność pomiędzy poszczególnymi seriami

 W tradycyjnych procesach, istnieje możliwość, że jakaś część, może być wadliwa bądź niespójna z całością. Jednak ze względu na wysoki postęp technologiczny, takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko.

Drukowanie 3D charakteryzuje się większą złożonością. Każdy wydruk może być indywidualnie monitorowany, więc wszystkie błędy mogą być od razu modyfikowane. Mogą wystąpić małe niespójności pomiędzy  wydrukami 3D, ze względu na zmiany jakości otoczenia oraz materiału. Należy kontrolować maszyny, tak by uzyskać spójną partię. 

Elastyczność, czyli możliwość modyfikacji w produkcji 

Do dużych zalet można zaliczyć możliwości dowolnej drukarki 3D do wytworzenia prawie wszystkiego, co zmieści się w jej objętości pola roboczego. W innych procesach produkcyjnych jest to niemożliwe. Drukowanie 3D daje też zupełnie nowe możliwości, dawniej tworzenie różnych geometrii było niemożliwe. Dla tradycyjnych metod drukowanie niektóre rzeczy jest zbyt skomplikowane. Poza tym w drukowaniu 3D możliwe jest włączenie dodatkowego materiału, pozwala to łączyć oraz dopasowywać mnóstwo kolorów, faktur oraz właściwości mechanicznych. 

Drukowanie 3D pozwala na tworzenie unikalnych projektów czy niestandardowych części. Dla klientów oznacza to  możliwość dopasowania pod własne potrzeby oraz gusta, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Poza tym istnieje możliwość wykonania dowolnego projektu dla osób, nie mających pojęcia w obsłudze takich urządzeń.   

Odpady, które są wytwarzane podczas produkowania poszczególnych części

Drukowanie 3D pozwala na znaczną redukcję odpadów, więc ma pozytywny wpływ na zrównoważony rozwój. Dodatkowo materiały stasowanie w drukowaniu 3D nadają się do recyklingu, więc jest to kolejna spora zaleta. Jednakże drukarki 3D nadal potrzebują energii do pracy oraz różnych materiałów, które pozwalają na budowanie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *