Błędy w druku 3 D
Choć druk 3D tak naprawdę został wynaleziony na przełomie lat 70. i 80. XX w., to wciąż pozostaje stosunkowo nową technologię. Jego mniejsza popularność w stosunku do druku tradycyjnego sprawia, że korzystający z drukarek 3D narażeni są na popełnianie błędów. Nieznajomość technologii, używanych w druku 3D materiałów lub niewłaściwe dobranie drukarki może spowodować nieplanowane usterki. Jak zatem ich uniknąć lub chociaż zminimalizować ryzyko wystąpienia?
Ten pozornie prosty proces może sprawić pewne kłopoty na samym początku. Wszystko jednak jest do opanowania, nawet przez osobę, której styczność z kwestiami technicznymi była lub jest sporadyczna. Warsztat wydruku 3D w stopniu doskonałym należy jednak na pewno opanować w chwili, gdy chcemy się tym zająć do celów przemysłowych. Warto przy tym pamiętać, że jakość wydruku zależy od operatora drukarki, nie od samej drukarki.
Najpierw weryfikacja modelu
Wydruk 3D zaczyna się już na etapie projektu. Projekt powinien być wolny od pomyłek konstrukcyjnych. Przed realizacją wydruku model 3D należy koniecznie zweryfikować. Ważna będzie tu jego integralność – czyli brak jakichkolwiek szpar między poszczególnymi krawędziami – i jakość, która pozwoli drukarce zrealizować wydruk na najwyższym poziomie.
Dobrze dobrane urządzenie
Przed zakupem drukarki 3D warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy urządzenie będziemy wykorzystywać do celów prywatnych czy zawodowych. Te do użytku hobbystycznego różnią się od drukarek przemysłowych. Te drugie posiadają większą powierzchnię pola roboczego, co pozwala na realizację większych wydruków. Ponadto posiadają też różną budowę. W przypadku drukarki używanej do celów przemysłowych warto wybrać sprzęt od sprawdzonego dostawcy i zainwestować w odpowiednie szkolenie dla personelu.
Dla celów hobbystycznych działanie z drukarką 3D najlepiej jest rozpocząć od prostego urządzenia, które pozwoli na łatwy dostęp do mechanizmu, a jednocześnie umożliwi szybką wymianę części w razie potrzeby.
Co dalej?
Następnie należy odpowiednio wypoziomować stół. Niezrobienie tego jest jednym z najczęstszych błędów popełnianym przy pracy z drukiem 3D. Konsekwencją tego jest zła przyczepność wydruku, a nawet uszkodzenie sprzętu. Przyczepność do stołu jest kluczowe podczas całego procesu wydruku. Należy również pamiętać o odpowiednim i częstym czyszczeniu powierzchni stołu. Najlepiej wykonywać to dedykowanym do tego środkiem, który pozwoli na idealne odtłuszczenie powierzchni roboczej oraz usunięcie kurzu.
Kolejną istotną kwestią jest dobór i użytkowanie filamentów. W tym przypadku istotnym będzie rodzaj filamentu oraz wybrane przez nas temperatury głowicy i stołu. Ostatecznemu wydrukowi zaszkodzi zarówno zbyt wysoka temperatura (filament wówczas zacznie degradować), jak i zbyt niska (filament może nawet pękać po wydruku). Optymalna temperatura dla każdego z filamentów jest podana zazwyczaj na stronie producenta. Dobrze więc jest zapoznać się z tym zagadnieniem przed rozpoczęciem wydruku.
Niezwykle istotny jest również dobór ilości filamentu lub pamiętanie o odpowiednim jego dokładaniu. Pozwoli to uniknąć sytuacji, że w trakcie wydruku zabraknie materiału. Wpłynie to także pozytywnie na jednolity wydruk.
Po zakończeniu użytkowania warto również zadbać o prawidłowe przechowywanie filamentów. Idealnym będzie miejsce suche i zaciemnione, ale i wolne od kurzu (zakurzony może doprowadzić do zatkania dyszy). Końcówka filamentu powinna być przełożona przez specjalne otwory na szpuli, co sprawia, że filament nie rozwija się. Filament nasiąknięty wilgocią będzie łamliwy, przez co i wydruk nie uzyska oczekiwanej wytrzymałości ani budowy. Nadmierne nasłonecznienie zmieni kolor filamentu.
Podczas ustawiania tempa wydruku nie należy ustawiać zbyt dużych prędkości. Taka oszczędność czasu (rzędu kilku minut) może kosztować nas niedolanie, co z kolei przełoży się bezpośrednio na mniej udany wydruk. Przy druku bardziej skomplikowanym warto przemyśleć zastosowanie podpór, które pomogą uzyskać doskonałą jakość wydruku przy bardziej skomplikowanych projektach.
Dość powszechnym problemem jest także wydruk obiektów okrągłych. W tym przypadku mogą pojawić się niepołączone linie, które są wynikiem rozluźnienia pasków podłączonych do silników krokowych. Zanim więc rozpoczniemy wydruk, dobrze jest upewnić się czy są one odpowiednio mocno napięte, a pręty dobrze nasmarowane.
Bardzo istotnym elementem procesu drukowania jest zabezpieczenie urządzenia przed wahaniami temperatury. W przypadku, gdy nasza drukarka posiada otwartą obudowę, dobrze jest je czymś przykryć. Doskonale sprawdzi się tutaj np. osłonka ze szkła. Dobrą praktyką jest też ograniczenie nawiewu na czas wydruku.
Za trudne?
Pomimo początkowych trudności i pewnych komplikacji warto jednak doskonalić technikę wydruków 3D. Możliwości, które daje druk 3D, są ogromne (nawet na użytek własny) i szkoda byłoby z nich rezygnować ze względu na początkowe niepowodzenia. I choć pewnie jeszcze przez chwilę będzie to stosunkowo droga forma druku, to wraz ze wzrostem jego popularności ten koszt będzie malał, warto więc inwestować w coraz lepszą jakość wydruków tego typu.