Możliwości jakie dają ci drukarki 3D

Drukarka 3D niegdyś uważana była wyłącznie za wymysł rodem z literatury czy filmów science-fiction. Możliwość odtworzenia w wersji namacalnej i materialnej czegoś, co wcześniej istniało tylko w przestrzeni wirtualnej, w formie pliku cyfrowego – to brzmi jak nieprawdopodobna wręcz technologia. A jednak, to, co jeszcze przecież wcale nie tak dawno temu, przez zwykłych ludzi, uważane było za wymysł wyobraźni pisarzy czy scenarzystów, jest jak najbardziej realne. Dzisiaj już praktycznie każdy może się zainteresować technologią druku 3D. Znaczący spadek cen sprzętu do tego typu technologii drukowania sprawia, że drukarki 3D coraz częściej znajdują swoje miejsce w domach ludzi. Coraz częściej też ludzie zaczynają się interesować drukiem 3D. Otwiera on nowe spektrum możliwości, a przy tym – dzięki stosunkowo niskiej cenie – sprawia, że druk 3D w warunkach domowych jest już możliwy. Z czasem może się stać też czymś najzupełniej powszechnym.

  1. Czym jest druk 3D?
  2. Zacznij drukować w 3D
  3. Możliwości drukarek 3D

Druk 3D – co to jest?

Druk 3D to może być dość tajemniczo brzmiący termin. Zwłaszcza jeśli druk jako taki do tej pory kojarzył się tylko i wyłącznie z technologią drukowania tekstu. Druk 3D to coś o wiele więcej – to możliwość odtworzenia w formie fizycznej właściwie dowolnego obiektu. Dowolność jest naprawdę olbrzymia – drukarka 3D odtwarza bowiem w formie materialnej projekt, który wcześniej funkcjonował wyłącznie w formie pliku cyfrowego. To pozwala na wydrukowanie właściwie dowolnego, nawet bardzo niestandardowego modelu. W dodatku koszty takiego druku wcale nie są najwyższe – ich stosunkowo niska cena to coś, co zrewolucjonizowało dzisiejszy świat. W dzisiejszych czasach bowiem druk 3D ma bardzo szerokie spektrum zainteresowań. Technologia ta jest ciągle jeszcze rozwijana, dlatego nie można powiedzieć, że powiedziano już ostatnie słowo w tej dziedzinie. W tym momencie każdy już praktycznie może sobie pozwolić na druk w technologii 3D – to wcale nie takie drogie. Nie jest to też zadanie bardzo trudne i każdy, kto tylko chce, może mu podołać.

Obraz zawierający obiekt, ciemny, monitor, znak

Opis wygenerowany automatycznie

Czego potrzebujesz, by zacząć drukować w 3D?

Żeby zacząć drukować w technologii 3D wcale nie potrzebujesz tak wiele. Potrzebna ci będzie drukarka 3D, to absolutna podstawa. Nie osiągniesz bez niej właściwie niczego. Będziesz potrzebował też specjalnego pliku cyfrowego – to właśnie on będzie swoistym modelem, który później zostanie odwzorowany w rzeczywistości. Do druku potrzebne ci będą też, oczywiście, odpowiednie materiały. Tutaj zwane są one bardzo często filamentami. To właśnie filamenty sprawią, że obiekt zyska materialną powłokę i to od ich jakości zależy jakość wykonania całego projektu.

Co możesz wydrukować na drukarce 3D?

Właściwie nie ma takiej rzeczy, której nie można stworzyć na drukarce 3D. Oczywiście, do części rzeczy potrzebowałbyś bardziej zaawansowanej drukarki czy specjalnych materiałów, jednak wszystko jest możliwe. To właśnie ta ogromna wolność wyboru sprawia, że drukarki 3D cieszą się tak ogromną popularnością wśród ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *