Skąd wziąć pomysły na drukowanie 3D? Kilka inspirujących serwisów

Tak jak zwykły druk był jednym z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości i pozwolił rozpowszechniać się różnym ideom, na zawsze zmieniając nasze życie, tak i druk 3D ma ogromne znaczenie dla całego technologicznego – i nie tylko – świata.

Na wzrost jego znaczenia niebagatelny wpływ miało też upowszechnienie się domowych drukarek 3D. Obecnie ma je w domach coraz więcej osób. Niektóre z nich realizują za ich pomocą własne projekty, inne zaś polegają na projektach stworzonych przez innych. Nie da się ukryć, że ta druga grupa jest zdecydowanie bardziej liczna. Specjalnie dla właścicieli drukarek 3D, którzy nie odkryli w sobie jeszcze smykałki do opracowywania własnych projektów, przygotowaliśmy zestawienie 7 stron, z których można pobrać gotowe dokumenty i móc cieszyć się w pełni wykorzystanymi możliwościami tych niezwykłych, rewolucyjnych wręcz urządzeń. Mamy nadzieję, że okaże się ona przydatna i przyczyni się do lepszego użycia drukarek.

  • Thingiverse
  • YouMagine
  • Cults
  • Instructables
  • Pinshape
  • GrabCAD
  • NASA 3D Resources

Thingiverse

Największą zaletą tej witryny z gotowymi projektami do druku 3D jest z całą pewnością ogromna ilość dostępnych pozycji. Dzięki temu, że jej baza jest stale na bieżąco rozszerzana, w jej archiwach każdy użytkownik – zwłaszcza ci rozpoczynający swoją przygodę z drukowaniem 3D – na pewno znajdzie coś dla siebie. Obecnie liczy sobie ona około 30 tysięcy plików, choć należy się spodziewać, że już niedługa ta liczba drastycznie wzrośnie. Najwięcej z nich należy do kategorii związanych ze sztuką lub wyposażeniem domu. Niewątpliwą zaletą strony jest możliwość personalizacji projektów – na przykład poprzez dodanie własnego logotypu.

YouMagine

Ten serwis został stworzony przez firmę będącą jednym z najważniejszych producentów drukarek trójwymiarowych. Znajdziemy na nim różnorodne projekty, dzięki którym wszyscy użytkownicy będą mieli szansę udoskonalić swoje umiejętności w obsłudze tego typu sprzętu oraz na własnej skórze przekonać się, jak duże możliwości on oferuje. Są wśród nich zarówno zabawne gadżety lub zabawki, jak i przedmioty, które rzeczywiście okażą się przydatne podczas codziennego użytkowania. Jedno jest pewne – YouMagine to absolutnie obowiązkowa pozycja na liście każdego właściciela drukarki 3D i portal, który podczas eksploatacji tego urządzenia niejednokrotnie okaże się bardzo przydatny.

Cults

To miejsce otwarte na różnych twórców projektów, pozwalające im zarówno na sprzedaż, jak i nieodpłatne udostępnianie swoich dzieł. Dzięki temu wokół strony wytworzyła się prężna społeczność, oferująca swoim członkom dostęp do najróżniejszych projektów – zarówno artystycznych, jak i tych użytkowych. Serwis dostępny jest dla użytkowników władających którymś z trzech języków – francuskim, hiszpańskim lub angielskim.

Instructables

Ta strona jest godna polecenia przede wszystkim osobom związanym ze społecznościom Arduino i Raspberry Pi, którzy znajdą na niej masę ciekawych projektów niezbędnych do stworzenia z interesujących urządzeń wykorzystujących któryś ze wspomnianych mikrokomputerów. Serwis na pewno ucieszy wszystkich miłośników nowoczesnego DIY. Poza projektami do drukarki 3D, znajdziemy na nim również mnóstwo instrukcji i poradników, dzięki którym szybko i łatwo zdobędziemy nowe umiejętności w tej niezwykle interesującej dziedzinie. Jego niewątpliwym atutem jest z całą pewnością aspekt społecznościowy i możliwość zadania pytania twórcom projektów – zdecydowana większość z nich niezwykle chętnie dzieli się wiedzą i rozwiewa wątpliwości mniej doświadczonych użytkowników.

Pinshape

To strona specjalizująca się przede wszystkim w pośrednictwie między sprzedawcami, a kupującymi różnego rodzaju projektami. Oprócz takich ofert, znajdziemy na niej jednak również mnóstwo ciekawych projektów, które możemy zrealizować za pomocą drukarki trójwymiarowej. Dużą zaletą serwisu jest również obecność bogatego w treści bloga, na którym dostępne są najróżniejsze informacje, newsy i wskazówki dla użytkowników drukarek 3D – zarówno tych doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tym niezwykle ciekawym świecie.

GrabCAD

Ten serwis został stworzony przede wszystkim z myślą o inżynierach. Zawiera ogromną bazę projektów CAD. W tej chwili liczy ona sobie ponad milion pozycji, a rośnie w niezwykle szybkim tempie. Dużą część z nich została opracowana z myślą o realizacji w drukarkach 3D – warto więc zajrzeć tam w poszukiwaniu ciekawych propozycji. Tym bardziej, że wszystkie dostępne tam projekty można pobrać w stu procentach za darmo.

NASA 3D Resources

Serwis stworzony przez amerykańską agencję kosmiczną wprawdzie nie zachwyca wizualnym projektem, jednak jest niezwykle bogaty w ciekawe i przydatne treści. Znajdziemy w nim całe mnóstwo projektów, dzięki którym zrealizujemy modele urządzeń wykorzystywanych przez NASA w trakcie ich kosmicznych misji – na przykład łazik stosowany w czasie misji na Marsie. Wszystkie one zostały udostępnione w celach edukacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *