Zlecić druk czy kupić drukarkę? Sposoby na druk 3D

Intensywny rozwój oraz wzrost zainteresowania drukiem 3D wywołał z jednej strony falę entuzjazmu, z drugiej jednak spowodował, że wokół technologii powstał pewnego rodzaju szum informacyjny. Zwłaszcza w grupie osób niebędących ekspertami pojawiło się sporo wątpliwości co do tego, jak wdrożyć technologię w swoim przedsiębiorstwie. Czy powierzyć ten obszar wewnętrznemu działowi rozwoju? A może zlecić druk 3D sprawdzonej firmie zewnętrznej? Czy któraś z opcji zyskuje przewagę w określonych warunkach?

  1. Możliwości druku w trójwymiarze
  2. Ile kosztuje drukarka 3D?
  3. Ile kosztuje zlecenie druku 3D?
  4. Zlecić czy kupować? Sposoby na druk 3D w firmie

Podkreślić należy, że technologie druku 3D są obecnie mocno zróżnicowane. Wiąże się to z dużą różnorodnością stosowanych materiałów i, co za tym idzie, rozpiętością cenową poszczególnych rozwiązań. Dominujący udział w rynku mają obecnie tworzywa sztuczne.

Możliwości druku w trójwymiarze

Dzisiaj wydrukować można wszystko – prawda czy fałsz? Tezę potwierdza wiele przekazów medialnych, jednak pod uwagę wziąć trzeba, że każda technologia ma swoje ograniczenia. Druk trójwymiarowy nie stanowi wyjątku, mimo że rzeczywiście otwiera całkowicie nowe możliwości w różnych branżach, od przemysłu spożywczego po kosmiczne prototypy. Z czym wiążą się ewentualne trudności?

Ograniczenia wynikać mogą ze specyfiki samego modelu, na przykład jego geometrii czy rozdzielczości. Wiele zależy także od dokładności odwzorowania szczegółów oraz rozbieżności w zakresie wymiarów. Ponieważ sam druk 3D ma charakter warstwowy, często najsłabszym etapem całego procesu jest tworzenie wiązań pomiędzy kolejnymi warstwami oraz ich późniejsza siła.

Zgodnie z informacją, która pojawiła się już wyżej, technologia druku 3D sięga po bardzo różne materiały. Każdy z nich ma nieco inne właściwości mechaniczne, termiczne czy chemiczne. Wystarczy porównać specyfikację tworzyw termoplastycznych i światłoutwardzalnych. Właśnie dlatego sięgając po takie rozwiązania, należy dobrać odpowiedni surowiec, mając na względzie wszystkie jego atuty i wady.

Ile kosztuje drukarka 3D?

Czy zakup drukarki 3D to firmy jest opłacalny? Odpowiedź na to pytanie zależna jest od wielu czynników. Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego sprzęt będzie wykorzystywany i jakiej klasy urządzenie spełni to zadanie. Ceny drukarek 3D są bardzo różne i wahają się od kilkunastu tysięcy złotych w klasie sprzętu desktopowego, przez kilkaset tysięcy w klasie przemysłowej, aż po kwoty przekraczające milion złotych w bardzo zaawansowanej postaci.

Od czego konkretnie zależy cena drukarki 3D? Przede wszystkim od wykorzystywanej technologii, rodzaju materiałów, na jakich pracuje urządzenie, jakości i powtarzalności tworzonych elementów czy stopnia automatyzacji pracy.

Ile kosztuje zlecenie druku 3D?

Drukarki 3D nie trzeba od razu kupować, gdyż można także zlecić prace na zewnątrz. Ceny pojedynczego modelu wahają się – w zależności od zastosowanego materiału i wysokości warstwy – od kilkuset do około tysiąca złotych. Najdroższy jest druk wykonany z polimerów światłoutwardzalnych.

Popularną technologią druku 3D jest SLS, w przypadku której różnice zależą przede wszystkim od dostawcy usługi. Jakość i parametry uzyskiwanych elementów są z reguły podobne. Z nieco szerszą gamą urządzeń mamy do czynienia w przypadku technologii FDM, w której wyróżnić można zarówno proste, intuicyjne urządzenia, jak i profesjonalne systemy dostosowane do potrzeb przemysłowych. Z kolei w przypadku technologii SLA i PolyJet cena zależy przede wszystkim od kosztu materiałów oraz czasu pracy maszyny. Szczególnie wykańczanie gotowego modelu jest czasochłonne, dlatego może to zwiększyć koszty całości.

Zlecić czy kupować? Sposoby na druk 3D w firmie

Pozostaje zatem odpowiedzieć na tytułowe pytanie: czy lepszym rozwiązaniem jest zlecenie druku na zewnątrz, czy stworzenie w firmie warunków do samodzielnego tworzenia elementów? Ostateczna decyzja powinna być uzależniona od kilku czynników.

Przede wszystkim osobom nie zorientowanym w temacie dość trudno odnaleźć się w gąszczu technologii, tym bardziej, że rozwiązania z zakresu druku 3D zmieniają się z dużą dynamiką. Niektórzy wciąż nie są świadomi szerokich możliwości, ale i ograniczeń tego sposobu działania, chcieliby jednak zgłębić wszystkie aspekty i powiązać technologię trójwymiarowych modeli ze swoją działalnością i planem rozwoju firmy. W takim przypadku rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zlecenie usługi na zewnątrz. Rozmowa ze specjalistami pozwoli wyklarować oczekiwania co do tworzonych modeli, obiektów lub prototypów. Efektem pracy będzie zaś wydruk w pełni dopasowany do konkretnego zastosowania.

W kolejnym etapie, jeżeli druk 3D okaże się trafioną inwestycją, można albo kontynuować współpracę z firmą zewnętrzną, albo zainwestować we własne urządzenia oraz wyposażoną pracownię. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne ze względu na rachunek ekonomiczny oraz szybkość przygotowywania kolejnych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *