Czy druk 3D można wykorzystać w branżach przemysłowych?

Czy druk 3D można wykorzystać w branżach przemysłowych? Jeśli tak, to do czego dokładnie? Co takiego oferuje ta nowoczesna technologia 3D? Jaki jest jej cel w przemyśle? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule – zapraszamy do szybkiego zapoznania się z tematem.

1.       Czy druk 3D wykorzystuje się w przemyśle?

2.       Jakie korzyści daje druk 3D branżom przemysłowym?

3.       Drukarka 3D do zastosowań przemysłowych – parametry

Czy technologię druku 3D wykorzystuje się w przemyśle? W jakich branżach technologia ta znajdzie zastosowanie? Czym powinna się wyróżniać drukarka, jeśli planujemy taką kupić dla swojej firmy? Jakie są zalety korzystania z technologii druku 3D przez sektory przemysłowe? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapoznaj się z informacjami!

Czy druk 3D wykorzystuje się w przemyśle?

Okazuje się, że druk 3D to technologia, która zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością w przemyśle. I to nie tylko z tego względu, że jest w stanie zagwarantować coraz to nowsze i doskonalsze opcje. Druk 3D to pozwala także zoptymalizować skutecznie produkcję i poprawić jakość elementów, które wytwarza się za pośrednictwem tej właśnie metody. Nierzadko również ułatwia koncepcyjną pracę i zdecydowanie ją przyspiesza. Dzięki technologii druku 3D jesteśmy w stanie wdrożyć wydajniejsze i efektywniejsze rozwiązania i to na każdej linii produkcyjnej.

Gdzie dokładniej można wykorzystać technologię drukowania 3D? Okazuje się, że dziś nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń. Do najpopularniejszych sektorów przemysłowych, które korzystają z druku 3D, zalicza się produkcję, motoryzację, lotnictwo, kolejnictwo, odlewnictwo, CNC, a także jubilerstwo, stomatologię, a także medycynę. Firmy, które zajmują się drukowaniem poszczególnych rozwiązań za pośrednictwem drukarek 3D, swoje usługi kierują zarówno do branży maszynowej, jak i motoryzacyjnej, budowlanej, spożywczej, reklamowej, edukacyjnej, a także zbrojeniowej czy architektonicznej. Jeśli zatem jesteś zainteresowany drukiem 3D, jest duża szansa, że technologia sprawdzi się również i w Twoim sektorze przemysłowym. Wszystko zależy od tego, czego właściwie potrzebujesz.

Co najczęściej wykonuje się za pomocą druku 3D dla branży przemysłowej? Okazuje się, że głównie części zamienne do maszyn oraz narzędzia – na przykład takie, które wykorzystuje się na danej linii produkcyjnej. W przypadku motoryzacji do najpopularniejszych elementów zalicza się nie tylko modele koncepcyjne, ale i również narzędzia czy części zamienne oraz funkcjonalne prototypy do ewentualnych testów. Osoby z sektora kolejowego najczęściej zamawiają części zamienne, wyposażenie, akcesoria, obudowy, uchwyty oraz klapy. Sektor medyczny natomiast modele anatomiczne, modele przedoperacyjne, makiety realistyczne i przyrządy chirurgiczne. Branża stomatologiczna wykorzystuje druk 3D do tworzenia szablonów chirurgicznych, modeli zębowych łuków czy makiet i nakładek. Oczywiście wspomniane rozwiązania to tylko przykłady, ponieważ z reguły możliwości jest znacznie więcej. Wszystko zależy – tak jak wspominaliśmy – od Twoich potrzeb i możliwości firmy, z którą nawiążesz współpracę w tej kwestii, jeśli chcesz zlecić druk 3D specjalistom.

Jakie korzyści daje druk 3D branżom przemysłowym?

Jakie korzyści daje właściwie druk 3D branżom przemysłowym? Najważniejszą zaletą jest krótszy termin zarówno realizacji, jak i ostatecznego wdrożenia. Producenci, który zajmują się produkcją poszczególnych części za pomocą technologii drukowania 3D, nierzadko skracają ten czas, między innymi z tego względu, że sam proces nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędzi.

Kolejną korzyścią jest możliwość wykonania modeli, które wyróżniają się stosunkowo skomplikowaną geometrią. Okazuje się, że druk 3D w takiej sytuacji jest bardziej opłacalny od standardowych, wykorzystywanych do tej pory sposobów. Drukarki z dwoma głowicami są w stanie wykonać takie projekty, które wcześniej klientom wydawały się trudne lub niemożliwe do zrealizowania.

Do listy zalicza się także skuteczna optymalizacja produkcyjnych procesów, co przekłada się jednocześnie na niższe koszty operacyjne. Ponadto produkcja niskoseryjna na żądanie nie jest dla technologii druku 3D żadnym wyzwaniem.

Druk 3D to także doskonałe rozwiązanie dla tych branż, w których tworzy się sporo prototypów. Dzięki technologii tego rodzaju prototypowanie staje się dużo szybsze, wygodniejsze i przede wszystkim tańsze.

Drukarka 3D do zastosowań przemysłowych – parametry

Jeśli interesuje Cię zakup drukarki 3D do swojej firmy przemysłowej, zwróć szczególnie uwagę na takie urządzenia, które mają stosunkowo duże pole robocze. Ponadto drukarka 3D do zastosowania przemysłowego powinna wyróżniać się wysokimi możliwościami temperaturowymi. Poleca się także sięgać po rozwiązania pozwalające na zdalne zarządzanie – w tym także farmą drukarek 3D oraz na automatyczną kalibrację maszyny. Jeśli interesująca Cię drukarka 3D do zastosowań przemysłowych spełnia te wymagania, spełni i również Twoje oczekiwania. Tego rodzaju urządzenia do rozwiązania o wyższym standardzie zarządzania, które sprawdzą się również w pracy na bardziej wymagających materiałach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *