Druk 3d – pomysły na unikatowe dekoracje i projekty artystyczne

  • Druk 3d – czym charakteryzuje się to innowacyjne narzędzie?
  • Sztuka i design a druk przestrzenny – co mają wspólnego?
  • Druk 3d – sposób na nowatorski biznes?
  • Ozdoby, dekoracje i gadżety – co można stworzyć za pomocą drukarki 3d?

Druk przestrzenny cieszy się niesłabnącą popularnością od kilku dobrych lat. Ten fakt nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę nieograniczone niemal możliwości, jakie daje ta technologia. Zastosowanie znajduje w wielu różnych dziedzinach życia: od medycyny aż po sztukę i design. W poniższym artykule przyjrzymy się tej drugiej kwestii i podpowiemy, jak można wykorzystać druk 3d do tworzenia unikatowych dekoracji i nie tylko.

Druk 3d – czym charakteryzuje się to innowacyjne narzędzie?

Na początek warto wyjaśnić, czym dokładnie jest druk przestrzenny. Otóż jest to sposób drukowania, dzięki któremu – jak sama nazwa wskazuje – uzyskujemy elementy trójwymiarowe. Do drukowania za pomocą tej technologii używa się materiału, zwanego filamentem. Drukarka nanosi kolejno cienkie warstwy filamentu na te wydrukowane uprzednio, a w efekcie powstaje element końcowy. Warto nadmienić, że eksploatacja takiej drukarki nie jest wcale tak kosztowna, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się bowiem, że pojedynczy wydruk to koszt zaledwie kilku złotych. Filament kupuje się natomiast w rolkach, których koszt sięga od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jest to jednak bardzo wydajny półprodukt. Największym wydatkiem pozostaje więc kupno profesjonalnej drukarki – koszt sięgający od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w zależności od modelu itp.).

Sztuka i design a druk przestrzenny – co mają wspólnego?

Okazuje się, że sztuka idzie z duchem czasu i dziś chętnie sięga także po nowoczesne technologie, wśród których wymienić można druk przestrzenny. Tego typu technologia daje artystom i rzemieślnikom wprost nieograniczone możliwości. Za pomocą drukarki 3d można bowiem wydrukować oryginalne elementy, które nie są nigdzie produkowane na masową skalę. Dzięki temu tworzenie autorskich projektów (rzeźb, instalacji, kolaży itp.) staje się niezwykle łatwe. Można w ten sposób wcielić w życie niemal każdy pomysł, którego realizacja byłaby w zasadzie niemożliwa bez narzędzia, jakim jest drukarka 3d. Drukarka 3d wydaje się zatem rozsądną inwestycją dla każdego, kto zajmuje się tworzeniem, ale nie tylko. Druk przestrzenny znajduje zastosowanie także w przypadku architektów i dekoratorów wnętrz. Pierwsi z wymienionych chętnie korzystają z dobrodziejstw druku przestrzennego w zakresie tworzenia makiet budynków. Dekoratorzy wnętrz mogą z kolei drukować oryginalne i unikatowe elementy aranżacyjne, niedostępne u konkurencji. Możliwości jest jednak tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich dostępnych zastosowań drukarki 3d.

Druk 3d – sposób na nowatorski biznes?

Biorąc powyższe pod uwagę, warto się zastanowić nad wdrożeniem druku przestrzennego do swojego biznesu bądź nad założeniem działalności gospodarczej, oferującej usługi z nim związane. Wiele osób pasjonuje się rękodziełem i tworzeniem wszelkiego rodzaju dekoracji, lecz tworzenie ozdób (np. z papieru, drewna, gliny) jest nie tylko czasochłonne, ale często także nieopłacalne. Tymczasem na wyciągnięcie ręki jest innowacyjna technologia, która pozwala tworzyć autorskie dekoracje i elementy aranżacji wnętrz bądź inne produkty wprost z domowej manufaktury rękodzielniczej. Inwestycja w drukarkę 3d z pewnością szybko się zwróci. Ponadto rynek pracy ma do zaoferowania wsparcie pod postacią dotacji na założenie działalności gospodarczej, dostępnych za pośrednictwem urzędów pracy. Taka jednoosobowa manufaktura, pod której sztandarem wychodzą wydrukowane w technologii 3d unikatowe ozdoby i dekoracje, wydaje się zatem doskonałym pomysłem na biznes. Tym bardziej że – jak już wspominaliśmy – eksploatacja drukarki 3d nie jest aż tak dużym wydatkiem. Ograniczeniem będzie więc jedynie wyobraźnia autora.

Ozdoby, dekoracje i gadżety – co można stworzyć za pomocą drukarki 3d?

  • Organizery na biurko – te elementy wyposażenia bardzo często bywają nudne i sztampowe. Warto zaprojektować własne organizery na biurko; może w kształcie głowy zwierzaka? Innowacyjne pomysły zostaną z pewnością ciepło przyjęte przez potencjalnych nabywców.
  • Doniczki – duże pole do popisu dają doniczki, które można wykonać w rozmaitych kształtach, kolorach oraz nadać im oryginalną fakturę.
  • Stojak na słuchawki/telefon/tablet – urządzenia elektroniczne zdominowały życie każdego współczesnego człowieka, a ich użytkowanie wymaga odpowiednich gadżetów. Drukarka 3d pozwala na stworzenie unikatowych elementów wyposażenia, takich jak: designerski stojak na słuchawki albo podstawka pod telefon czy tablet.
  • Świecznik – to element aranżacji, który nigdy nie wyjdzie z mody. Oryginalny świecznik ożywi pomieszczenie i przyciągnie wzrok. Ażurowy wzór sprawi, że włożony do środka tealight, rozświetli pomieszczenie w nietypowy sposób.
  • Wieszak na ubrania – to element, który może występować dziś w rozmaitych wzorach. Co ciekawe – dzięki drukarce 3d można wykonać wieszak na ubrania pod indywidualne zamówienia. Na przykład wykrój panoramy gór dla miłośnika wspinaczki lub morskie fale dla wielbiciela tropików.

Jak widać – drukarka 3d to sprzęt, który zdecydowanie przyda się wszystkim tym, którzy pragną tworzyć autorskie dekoracje czy dzieła sztuki. Skorzystają z niego przedsiębiorcy, ale wykorzystanie znajdzie także w celach hobbystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *