Wady i zalety drukarek 3D

Trzeba przyznać, że jedną z największych zalet jest dowolność w tworzeniu. Drukarka 3D jest w stanie wydrukować prawie wszystko na podstawie odpowiedniego projektu. Możesz stworzyć dowolnie wybrany element zupełnie sam lub skorzystać z gotowych projektów dostępnych w internecie.

Rozwija kreatywność

Nie tylko drukowanie, ale także projektowanie może stać się świetną formą rozrywki, która jednocześnie rozwija kreatywność. Niesamowite jest także śledzenie całego procesu powstawania zaprojektowanej rzeczy. Możliwość trzymania w rękach projektu, który został całkowicie od zera stworzony przez siebie daje poczucie spełnienia i dostarcza wiele satysfakcji.

Ciekawa edukacja

Nie da się zaprzeczyć, że korzystanie z drukarki 3D tworzy ciekawą możliwość edukacji przez zabawę. W dodatku podczas tej zabawy mogą powstać przydatne niewielkie elementy, które później będą używane na co dzień. Tematyka wydruku 3D może zostać dobrana do tematu, który chcemy rozwinąć podczas ciekawej lekcji. Nawet domowego użytku drukarka bez problemu stworzy dla nas etui na okulary czy przydatny uchwyt do samochodu.

Możliwość stworzenia nieszablonowych projektów

Drukarka 3D ma niesamowitą przewagę nad innymi formami tworzenia. Chodzi o możliwość wdrożenia kształtów oraz cech produktu, które nie są możliwe do wdrożenia za pomocą żadnej innej metody. Wszystko dzięki temu, że w drukarce 3D przedmiot tworzy się za pomocą warstwy po warstwie. To metoda, która zupełnie odbiega od tradycyjnego projektowania przedmiotów.

Przykład? Dzięki drukarce 3D została zaprojektowana końcówka dyszy paliwowej silnika odrzutowego, która zastąpiła 20 dotychczasowych części (z takiej ilości elementów wcześniej składała się końcówka dyszy). Nie tylko ilość elementów się zmienia, ale także ich waga. Wydrukowana część była o 25% lżejsza.

Druk 3D – to się po prostu opłaca

Druk 3D poza czysto amatorskim zastosowaniem wykorzystuje się także w biznesie. Wiele branż może za pomocą tego typu drukarek stworzyć niskoseryjne elementy, które bez pomocy tych urządzeń po prostu by nie powstały. Dzięki temu mają szansę powstać produkty niskoseryjne oraz takie, które ze względów technicznych nie mogą powstać za pomocą innej metody.

Druk 3D sprawdza się także z typowo ekonomicznego podejścia. Dzięki takiej maszynie firmy mogą być samowystarczalne, mogą produkować poszczególne elementy czy niezbędne akcesoria we własnym zakresie. Poza korzyściami ekonomicznymi zyskują one dzięki temu także niezależność i w wielu przypadkach także krótszy czas realizacji.

Druk 3D powolny, jednak najszybszy

Planując pierwsze wymarzone przedsięwzięcie w nowej drukarce 3D należy… uzbroić się w cierpliwość. W zależności od wielkości obiektu, który został zaprojektowany, druk 3D to przeważnie kwestia kilku godzin, a nawet dni.

Na czas druku nie ma wpływu sprzęt. Nie chodzi tutaj o to, że wybrana drukarka posiada ograniczenia. Szybkość drukowania spowodowana jest ograniczeniami, które niesie ze sobą ta technologia.

To i tak niesamowite, że można w domowych warunkach wydrukować fizyczny przedmiot, który ma swoje właściwości, wytrzymałość.

Jednak dla wielu osób, jest to pierwsze rozczarowanie, kiedy zaczynają użytkować swój wymarzony sprzęt. Umówmy się, kilka godzin za rzecz wielkości kilkunastu centymetrów, w czasach kiedy wszystko dostępne jest w praktycznie każdym sklepie, może rozczarować.

Druk 3D to z pewnością zajęcie dla cierpliwych osób, które ucieszą się z finalnego efektu.

Nie podlega jednak wątpliwości, że druk 3D jest ciągle ulepszany, a w porównaniu do pierwszego typu urządzeń i tak wiele zostało zmienione na lepsze.

Drukarka 3D – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Oczywiście prawdziwi miłośnicy nowoczesnej technologii z pewnością nie przejdą obojętnie obok tak ciekawego urządzenia. Jednak tak naprawdę jeżeli pod uwagę weźmiemy przydatność drukarki, a nie jedynie chęć wypróbowania jej możliwości ze względu na ciekawość, to szczególnie przydatna będzie wśród niektórych grup zawodowych. Należą do nich architekci oraz projektanci. Do ciekawej prezentacji swoich projektów wykorzystują przestrzenne plansze, które w tego typu drukarce mogą stworzyć zupełnie sami. Drukarka 3D z pewnością sprawdzi się także wśród inżynierów, którzy pragną rozwijać swoją pasję.

Druk 3D to przyszłość, którą dostrzegają firmy

Samowystarczalność firm oraz brak ograniczeń co do kształtów oraz rozwiązań technologicznych elementów, które powstają dzięki drukarkom 3D, to zalety, które doceniają nawet największe firmy na rynku. Jedną z nich jest Porsche. W jaki sposób druk 3D opłaca się takiej firmie? Porsche dostrzegło, że takie rozwiązanie produkcyjne jest dużo tańsze, ale nie jest to jedyna zaleta. Wiele kolekcjonerów klasycznych aut tego producenta planując odrestaurowanie samochodu zmuszona jest przeszukiwać fora internetowe oraz serwisy aukcyjne i ściągać poszczególne części często z odległych miejsc na świecie. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu maszyna 3D jest w stanie wydrukować taki element i ten potencjał dostrzegła firma Porsche. Dzięki takiej produkcji kolekcjonerzy mogą pozyskiwać części bezpośrednio od producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *