Drukowanie 3D. W jakich branżach jest wykorzystywane?

Bez cienia przesady można powiedzieć, że drukowanie 3D jest jedną z najbardziej przełomowych technologii, jakie pojawiły się w ostatnich dekadach. O jej ogromnym znaczeniu najlepiej świadczy to, że znalazła mnóstwo zastosowań. Elementy wyprodukowane z użyciem drukarek trójwymiarowych są powszechnie stosowane właściwie we wszystkich dziedzinach życia. Są to między innymi przedmioty codziennego użytku, sprzęt sportowy, akcesoria medyczne i implanty oraz protezy, meble, części samochodów i wiele więcej.

Druk 3D jest przy tym technologią, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wciąż powstają nowe materiały i urządzenia, dzięki którym druk jest nie tylko bardziej funkcjonalny, ale też bardziej dostępny. Drukarki trójwymiarowe coraz częściej można spotkać nie tylko w specjalistycznych firmach, ale również w prywatnych domach, a ich ceny sukcesywnie spadają. To z kolei sprawia, że wciąż pojawiają się nowe zastosowania dla tej technologii. W tym artykule przedstawimy wam nie typowych przykładów użycia druku 3D, o których większość z was najpewniej nie miała do tej pory pojęcia. Zapraszamy do lektury.

Nietypowe zastosowania druku 3D: budowa domów i innych obiektów

Jeśli drukowanie trójwymiarowe kojarzycie przede wszystkim z niewielkimi przedmiotami, najwyższa pora zweryfikować swoje przekonania. Ostatnie lata przyniosły bowiem w tym temacie ogromne zmiany, w wyniku których możliwe stało się użycie tej technologii w znacznie bardziej zaawansowanych projektach. Przykłady tego, o czym właśnie mówimy można by mnożyć w nieskończoność. Jednym z nich jest z całą pewnością budownictwo.

Odpowiednio zaprojektowane, duże i wydajne drukarki 3D mogą bowiem posłużyć do drukowania wielu elementów wykorzystywanych w budowie domów, pawilonów handlowo-usługowych oraz innych obiektów. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać osobom niezorientowanym jeszcze w tej tematyce, domy z drukarki 3D są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wiele innych czynników, które dla materiałów używanych w budownictwie wcześniej często okazywały się dużym zagrożeniem.

Kolejną zaletą druku trójwymiarowego w budownictwie jest też duża elastyczność. Za ich pomocą można realizować nawet najbardziej nietypowe projekty. W Stanach Zjednoczonych entuzjaści tej technologii wznosili za jej pomocą nawet niewielkie zamki!

Do czego można użyć drukarki 3D? Jak korzysta z niej medycyna?

Branża medyczna rządzi się wyjątkowymi prawami. Wszystkie używane w niej produkty muszą spełniać wyśrubowane wymagania dotyczące między innymi jakości użytych do ich produkcji materiałów, precyzji wykonania oraz innych parametrów. Jak się okazuje, wymagania te pozwala spełnić właśnie technologia druku 3D. Obecnie wykorzystywane drukarki pozwalają drukować elementy z olbrzymią dokładnością, a materiały użyte w całym procesie pozwalają na osiągnięcie bardzo zadowalających efektów.

Statystyki mówią same po siebie – medycyna jest obecnie trzecią, po lotnictwie i motoryzacji, branżą, w której elementy pochodzące z drukarek trójwymiarowych są wykorzystywane najczęściej. Za ich pomocą można dziś tworzyć elementy protetyki stomatologicznej, różnego rodzaju implanty wspomagające pracę organów wewnętrznych, protezy kończyn i wiele innych elementów – w tym ortezy.

Ogromną zaletą elementów drukowanych w technologii druku trójwymiarowej, poza wspomnianymi atutami jest też znaczne obniżenie kosztów ich produkcji. To zaś sprawia, że ich ceny rynkowe są dużo niższe, a ponadto wiele pozwala sądzić, że w dalszym ciągu będą się obniżać. Dzięki temu wielu pacjentów, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z takiej pomocy, już niedługo zyska szansę na profesjonalne i skuteczne leczenie.

Technologia medycznego druku 3D jest ponadto cały czas udoskonalana. Podejmowane są – co najważniejsze bardzo skuteczne – próby łączenia jej na przykład z hodowlą komórek macierzystych. Właśnie z tego kierunku należy więc w najbliższym czasie spodziewać się najważniejszych medycznych przełomów.

Rzadkie zastosowania drukowania trójwymiarowego: przemysł i transport

Druk trójwymiarowy w ostatnich latach stał się nieodłącznym elementem szeroko pojętego sektora przemysłowego. Dzięki temu, że umożliwia masową i tanią produkcję wielu materiałów, pozwolił producentom działającym w przeróżnych branżach na znaczną optymalizację kosztów oraz procesów produkcyjnych. To zaś przełożyło się na nie tylko na obniżenie cen gotowych produktów, ale też poprawę ich jakości, a także znaczące polepszenie bezpieczeństwa w zakładach oraz wydajności pracowników.

W jakich branżach stosuje się drukarki trójwymiarowe? Na to pytanie można odpowiedzieć bardzo krótko – właściwie we wszystkich. Elementy wyprodukowane z użyciem tej technologii spotyka się w samolotach, samochodach, statkach i rowerach, a także w sektorze elektronicznym czy meblarskim. Na rynku dostępne są nawet urządzenia pozwalające na trójwymiarowe drukowanie elementów nadających się do spożycia przez ludzi – to z kolei otwiera nowe perspektywy dla branży spożywczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *