Co może światu dać druk 3D?

Druk 3D to jedna z tych rzeczy, które będą w stanie zrewolucjonizować świat. Rewolucja już się właściwie toczy – wystarczy tylko się rozejrzeć. Rozmowy o drukarkach 3D i możliwościach, które daje druk 3D pojawiają się już na ulicach – a to dla wynalazków i wszelkich nowinek technicznych jest najlepszą możliwą oceną tego, czy rzecz przyjęła się wśród zwyczajnych ludzi. Niegdyś jeszcze drukarki 3D funkcjonowały gdzieś na marginesie ludzkich zainteresowań – niby były, ale tak naprawdę nikt, poza bardzo wąskim gronem ludzi wysoko wyspecjalizowanych nie zajmował się szczególnie mocno tym tematem. Wszystko się zmieniło tak naprawdę w momencie, w którym drukarki trafiły pod strzechy. A było to możliwe tylko dzięki znaczącej obniżce cen drukarek 3D. Wcześniej były one na tyle zaporowe, że praktycznie nikt nie marzył nawet o sytuacji, w której będą one powszechnie dostępne w domach i będą mogły być wykorzystywane przez wszystkich zainteresowanych. A jednak, tak się właśnie stało – teraz drukarki 3D są wykorzystywane już całkiem powszechnie i będą jeszcze bardziej popularne z biegiem czasu.

  1. Druk 3D a architektura
  2. Druk 3D a edukacja
  3. Druk 3D w warunkach domowych

Druk 3D w architekturze

Druk 3D ma swój ogromny udział w architekturze. Łatwo się nawet domyślić jednego z zastosowań druku 3D w architekturze. Chodzi oczywiście o możliwość wykonywania realnych i materialnych modeli budynków. To znacząco ułatwia i skraca proces pracy nad modelami. Nie potrzeba już w tym celu ogromnych zdolności manualnych i jeszcze większych zasobów czasu. Teraz można to zrobić szybciej i łatwiej, a przy tym nadal móc się cieszyć ogromną precyzja wykonania modeli budynków. W dodatku w razie potrzeby da się szybko nanieść wszelkie poprawki. W ten sposób możliwe jest wydrukowanie też bardzo niestandardowego budynku – a to jedna z tych rzeczy, które mogą sprawić, że architektura zacznie się rozwijać jeszcze lepiej, a budynki, które będą nas otaczać będą cieszyć oczy niespotykaną wcześniej formą. Przy tym koszty będą znacząco niższe, bo sam etap projektowania będzie dużo tańszy.

Obraz zawierający wewnątrz, siedzi, monitor, stół

Opis wygenerowany automatycznie

Druk 3D w edukacji

Wbrew pozorom druk 3D nie przyda się tylko specjalistom, studentom czy osobom, które już pracują lub prowadzą badania naukowe. Druk 3D przyda się tez osobom, które dopiero się kształcą. Dzieci i młodzież także mogą wyciągnąć wiele z druku 3D. Szacuje się, że w przyszłych latach będzie on już całkiem powszechnie używany w edukacji. Za pomocą druku 3D można wykonywać najróżniejsze przestrzenne modele, które będą w stanie rozbudzić ciekawość dzieci do poszukiwania wiedzy i przeprowadzania kolejnych eksperymentów.

Druk 3D w domu

Druk 3D może też być wykorzystywany w domu. Jeszcze nie tak dawno temu trudno było sobie to wyobrazić. Jednak to właśnie możliwość wykorzystywania drukarek 3D w domach sprawiło, że drukarki zyskały na popularności. W domach bardzo często drukarki 3D wykorzystywane są przez pasjonatów do tworzenia figurek i gadżetów najróżniejszego rodzaju. Na czym korzysta głównie popkultura i jej fani.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *