Zalety i wady korzystania z drukarek 3D
Drukarki 3D na stałe weszły do naszego życia, chociaż często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jaki wpływ mają na nasze otoczenie. Jedną z ich największych zalet jest dowolność w tworzeniu i przelewaniu swoich projektów na rzeczywistość. Co jeszcze ma nam do zaoferowania technologia 3D?
- Pomoc w edukacji
- Rozwój kreatywnego myślenia
- Stworzenie oryginalnych projektów
- Przyjemność dla cierpliwych
- Komu drukarka 3D sprawi najwięcej radości?
- Przyszłość wydruku 3D w wielkich koncernach
- Druk 3D w zaciszu mieszkania
Pomoc w edukacji
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wielką rolę w edukacji odgrywać mogą drukarki 3D. Dzięki nim można pokazać dzieciom połączenia między atomami, strukturę DNA czy planety w zachowanej skali. Wykorzystanie technologii 3D w szkole praktycznie nie ma ograniczeń, a zapoznanie dzieci z nową popularną techniką przyniesie im same korzyści. Temat wydruku 3D z łatwością dobierzesz do tematyki lekcji, którą chcesz poruszyć. Zaciekawienie dzieci pozwoli Ci przekazać im wiedzę w prosty do zapamiętania sposób.
Rozwój kreatywnego myślenia
Najbardziej wciągającą stroną korzystania z drukarek 3D jest nieskrępowane, dowolne tworzenie projektów i modeli, których mnogość ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Stworzenie czegoś od podstaw, warstwa po warstwie, pozwala nam spełnić się artystycznie. Obserwowanie, jak projekt trafia z programu czy szkicu do rzeczywistości sprawia głęboką satysfakcję. Budzi też w nas potrzebę rozbudzenia wyobraźni i przelania na rzeczywistość naszych wymarzonych tworów. Drukarki 3D to jedyne urządzenia, w których od zera możesz stworzyć i wykonać swój projekt. Dzięki modelom dostępnym w sieci, jesteś w stanie wydrukować sobie wszystko, od luksusowego samochodu w skali 1:1 przez spinacze do dokumentów aż po figurki z bajek.
Stworzenie oryginalnych projektów
Drukarka 3D daje Ci przewagę nad innymi formami tworzenia, dzięki wdrażaniu kształtów i form niemożliwych do uzyskania w żaden inny sposób. Takie rozwiązania są możliwe dzięki temu, że w drukarce 3D twój projekt powstaje warstwa po warstwie. To metoda całkowicie odbiegająca od tych stosowanych przed wynalezieniem druku 3D. Dla przykładu, dzięki drukarce 3D została zaprojektowana końcówka dyszy paliwowej silnika odrzutowego, która zastąpiła 20 dotychczasowych części (z takiej ilości elementów wcześniej składała się końcówka dyszy). Nie tylko ilość elementów się zmienia, ale także ich waga. Wydrukowana część była o jedną czwartą lżejsza.
Przyjemność dla cierpliwych
Tworząc po raz pierwszy na drukarce 3D, należy uzbroić się w cierpliwość. Zwykle wydruk zajmuje od paru godzin do kilku dni, w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Szybkość drukowania nie zależy od jakości drukarek, spowodowany jest ograniczeniami, jakie niesie ta technologia. Czasem jednak bywa to rozczarowujące, gdy na pierwszy wydruk rzeczy, którą można kupić w sklepie bez problemu, trzeba czekać kilka godzin. Na szczęście technologia wydruku 3D cały czas się rozwija, dzięki czemu możemy liczyć na szybsze maszyny w przyszłości.
Komu drukarka 3D sprawi najwięcej radości?
Każdy, kogo fascynują współczesne technologie, nie przejdzie obojętnie wobec drukarek 3D. Prawdziwi pasjonaci odnajdą w druku 3D możliwość podporządkowania sobie przestrzeni. W niektórych kręgach zawodowych wydruk 3D umożliwia sprawdzenie w rzeczywistości swoich projektów. Najczęściej wykorzystują go architekci oraz projektanci wnętrz i przestrzeni miejskiej. Drukarka 3D to także doskonały pomysł dla inżynierów, którzy chcą rozwijać swoją pasję.
Przyszłość wydruku 3D w wielkich koncernach
Chociaż drukarki 3D kojarzą nam się z przydomowym użytkiem dla własnej przyjemności, coraz częściej wielkie korporacje sięgają po tę technologię. Oferuje ona oszczędność w surowcach i maszynach na linii produkcji oraz brak ograniczeń w drukowanych modułach. Na przykład Porsche dostrzegło potencjał w drukarkach 3D, dzięki którym odrestaurowanie aut przez pasjonatów stało się prostsze. Części nie muszą być zamawiane z odległych stron od przypadkowych sprzedawców, a mogą być zamawiane bezpośrednio u producenta. Także Mercedes coraz chętniej wykorzystuje technologię 3D na linii produkcyjnej, dzięki czemu części są prostsze i jednolicie wytworzone. Dostawcy tacy jak Amazon rozważali nawet wprowadzenie samochodów dostawczych z drukarkami 3D, które drukowałyby zamówiony przedmiot już w drodze do klienta.
Druk 3D w zaciszu mieszkania
Drukarka 3D zapewnia nam wygodę i pewność, że pożądany przedmiot będzie miał odpowiedni format oraz funkcje. Na Internecie znaleźć można wiele darmowych lub płatnych projektów 3D do pobrania i wydrukowania na własnej drukarce 3D. Dodatkowym plusem jest fakt, że nasze projekty mogą być w pełni oryginalne – nie musimy więc polegać na przedmiotach codziennego użytku dostępnych w sklepach, a sami możemy odmieniać swoje otoczenie. Korzyści z posiadania drukarki 3D w domu płyną też zwykle wtedy, gdy coś się zepsuje. Wtedy wystarczy odpowiedni projekt i czas, by uzupełnić zniszczony przedmiot. Dzięki prostej w gruncie rzeczy obsłudze drukarki, mogą korzystać z niej dzieci, na przykład drukując własnego pomysłu zabawki czy też artykuły potrzebne do szkoły. Druk 3D pozwala również stworzyć niezrównane prezenty, pasujące do zainteresowań i pasji naszych najbliższych. A wszystko to po niższych kosztach niż gotowe produkty w sprzedaży.