Jaki biznes można rozpocząć przy pomocy druku 3D?

Rosnąca popularność nowych technologii powoduje, że coraz więcej osób chce spróbować swoich sił w branży druku 3D. Głównym powodem jest zdanie, że druk 3D jest czymś nowym, więc nie ma zbyt dużej konkurencji w tym obszarze. Wiele osób uważa więc, że osiągnięcie sukcesu nie będzie trudne w tej branży. Jednak prawda jest taka, że druk 3D jest dość wymagający, więc osiągnięcie sukcesu wymaga kreatywności oraz innowacyjności. Nie oznacza to, że nie warto próbować.  Jednakże trzeba pamiętać, że ważne są tutaj zasoby finansowe oraz wspomniana wcześniej kreatywność. W jakich branżach warto próbować?

  1. Sprzedawanie drukarek 3D
  2. Sprzedaż materiałów, które przydają się w drukarkach 3D
  3. Oferowanie usług druku
  4. Naprawa oraz serwis drukarek 3D
  5. Skanowanie 3D
  6. Szkolenia 

Sprzedawanie drukarek 3D

W Polsce mamy mnóstwo firm, które produkują niskobudżetowe drukarki 3D. Jednak większość z tych firm tworzy urządzenia, które niczym nie różnią się od siebie. O wiele lepiej jest postawić na sprzedaż. Coraz więcej firm wdraża drukowanie 3D i jest zainteresowana kupnem takiego urządzenia. Jednak, gdy chcemy zostać dobrym sprzedawcą, powinniśmy dobrze znać się na technologii, a do tego mieć cechy jakie są pożądane w handlu.

Ważną sprawą jest też kwestią, czy lepiej jest skupić się na kilku urządzeniach czy dywersyfikować swoją ofertę. Najlepiej jest bacznie się przyglądać branży i wybrać najlepszą drogę dla siebie.

Sprzedaż materiałów, które przydają się w drukarkach 3D

Tutaj również przyda się wiedza o wszelkiego rodzaju materiałach oraz odpowiednie umiejętności sprzedażowe. Najlepiej sprawdzą się tutaj osoby, które mają już doświadczenie w handlu. W ostatnich latach zainteresowanie SLA, SLS znacznie wzrosło, tak samo jak ilość zastosowań technologii przyrostowych w przemyśle. Żywiczne oraz proszkowe drukarki 3D można spotkać w coraz większej ilości firm.

Oferowanie usług druku 

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie ze sprzedażą to możemy pomyśleć o usługach drukowania.  Jest to dość popularny sposób na biznes w tej branży. Wiele osób myśli, że posiadanie drukarki 3D jest koniecznością, gdy chcemy otworzyć taką działalność. Taka droga rozwoju jest możliwa w obszarze technologii przyrostowych. Wystarczy urządzenie, materiały oraz umiejętności – i można zaczynać.

Jednak, żeby świadczyć usługi drukowania 3D wcale nie trzeba posiadać drukarki na własność. Wiele firm usługowych, poszukuje brokerów usług, którzy zajmują się zapewnianiem leadów, które prowadzą do sprzedaży. Wszystko zależy, od tego w czym czujemy się lepiej.   

Naprawa oraz serwis drukarek 3D

Ciągle poszerza się grono posiadaczy drukarek 3D, więc zapotrzebowanie na usługi serwisowania również wzrasta. Głównie potrzeba naprawy pojawia się w przypadku drukarek, gdzie producent zniknął z rynku. Duża ilość producentów, którzy oferują niskobudżetowe drukarki 3D, nie oferuje usług serwisowania oraz naprawy. Urządzenia, które są produkowane w Chinach bardzo często potrzebują modyfikacji, zwłaszcza przed ich pierwszych uruchomieniem. Naprawą drukarek może się zająć osoba, która zna się na elektronice oraz mechanice.  

Skanowanie 3D

Skanowanie 3D nie jest najprostsze. Skanery 3D pozwalają na cyfrowe odtwarzanie rzeczywistych obiektów oraz wykorzystywanie ich do pomiarów oraz kontroli jakości. Właściwie skanowanie 3D  można uznać za niezależną usługę względem druku 3D. Jednakże oba obszary przenikają się nawzajem. Biznes, który opiera się na projektowaniu 3D, skanowaniu 3D oraz drukowaniu 3D może okazać się bardzo trafionym oraz dochodowym zajęciem. Pod warunkiem, że wszystkie czynności będą wykonywane na wysokim poziomie.

Jednak na początku inwestycja może okazać się relatywnie droga. Skaner 3D oraz stacja robocza to dość kosztowne elementy. Przed zakupami najlepiej zastanowić się w czym czujemy się najlepiej.  Na mały skaner zdecydujemy się, jeśli planujemy skanowanie 3D małych elementów na przykład biżuterii. Inny skaner przyda się do skanowania większych elementów. Należy wziąć też pod uwagę, że skanowanie 3D wymaga często robienia korekt oraz obróbek. W tym przypadku umiejętności projektowania 3D mogą okazać się bardzo potrzebne. 

Szkolenia

Szkolenia z takich branż mogą się okazać bardzo ciekawym biznesem, na który będzie spore zapotrzebowanie. Przekazanie wiedzy odnośnie pracy z drukarką 3D jest wyjątkowo trudne, jednak równocześnie bardzo potrzebne.

Można postawić na szkolenia dla początkujących oraz trochę bardziej zaawansowanych oraz zaawansowanych. Z pewnością znajdziemy w tych grupach zainteresowanych. Wielu ludzi chce poszerzać swoje umiejętności, więc szkolenia dla ludzi, którzy mają już jakąś wiedzę są również dobrym rozwiązaniem. Inni chcą stale uaktualniać swoją wiedzę, więc również mogą być chętni na taki kurs. Jeśli posiadamy adekwatną wiedzę, warto jest pomyśleć o takim sposobie na biznes. Z drugiej strony nie powinniśmy się nastawiać, że będzie to nasze jedyne źródło dochodu.  Wybór  zakresu działań, zależy właściwie od naszych umiejętności oraz wiedzy. Warto dobrze przemyśleć ten wybór,  by był od razu trafiony. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *