Jak działa druk 3d?

Wszyscy wiedzą, że drukowanie w trójwymiarze jest technologią bardzo innowacyjną. Głośno zaczęło być o niej na szeroką skalę dopiero w XXI wieku, jednak nadal niewiele osób wie, w jaki sposób tak naprawdę działa druk 3d.

Modele cyfrowe

Punktem wyjścia są pliki cyfrowe obiektów, które chcemy stworzyć. Takie modele projektuje się w specjalnych programach komputerowych lub uzyskuje za pomocą skanera 3d, tworzącego obraz przedmiotu. Plik stanowi dla drukarki bazę z informacją, jak wydrukować przedmiot 3d, jakie warstwy i w jakich wymiarach stworzyć.

Zasada działania

W kolejnym kroku drukarka precyzyjnie tworzy każdą warstwę przedmiotu. Wykorzystywane technologie są różne. Najczęściej działają w oparciu o specjalne dysze lub lasery, układające materiał, a później utwardzające każdy poziom wykorzystanego materiału.

Efekty

Druk 3d jest coraz szerzej wykorzystywany w różnych dziedzinach przemysłu, a jeśli chodzi o produkcję masową, to jedna z tańszych opcji. Z powodzeniem wykorzystywać go można również w modelach niestandardowych, prototypowaniu i projektowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *