Drukarka 3d: tańsza czy droższa?
Zastanawiając się nad zakupem drukarki 3d i przeglądając poszczególne oferty, łatwo jest zauważyć sporą rozbieżność cenową pomiędzy modelami. Te najtańsze kosztują zaledwie kilka tysięcy złotych i nie są droższe od dobrej jakości komputera czy telewizora. Wymagające większego nakładu warianty to inwestycja kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czym różnią się one między sobą i kiedy warto przeznaczyć na zakup drukarki większy budżet?
Zasada działania drukarek 3d
Zasada działania drukarek 3d właściwie w każdym przypadku jest podobna. Polega na drukowaniu, czyli nakładaniu kolejnych warstw rozpuszczonego filamentu podawanego ze specjalnej szpuli. Takie zachowanie wynika z samej zasady działania drukarek i jest niezależne od producenta. Nie oznacza to jednak, że tańsze i droższe modele dadzą ten sam efekt.
Różnice
Skąd zatem różnice? Tańsze drukarki to czasami mniej wydajne silniki lub obudowa wykonana z tańszych materiałów. To samo dotyczyć może innych elementów konstrukcyjnych. Może przełożyć się to na wydruki gorszej jakości czy problemy z kalibracją. Wybór modelu powinien być zatem podyktowany tym, jak bardzo profesjonalnego efektu oczekujemy.