Domy prosto z drukarki

Koncepcje i realizacje powstające dzięki możliwościom druku 3D niejednokrotnie zdążyły nas już zaskoczyć. Okazuje się, że potencjał ten jest niemal nieograniczony. Technologia już kilkakrotnie pozwoliła wydrukować… domy mieszkalne. Ostatnio w Meksyku stworzono w ten sposób całe osiedle.

Meksykańskie osiedle domów wprost z drukarki 3D to przykład inicjatywy społecznej, która przy okazji pozwoliła osiągnąć konkretne cele marketingowe. Zapowiedzi wskazują, że projekt będzie kontynuowany.

Wydrukowane domy – potencjał

Już jakiś czas temu w holenderskim Einhoven powstał wydrukowany dom mieszkalny. Teraz w Meksyku stworzono całe osiedle przeznaczone dla ludzi bezdomnych i żyjących w złych warunkach. Przedsięwzięcie ulokowano w małej wiosce na obrzeżach miasta Nacajuca.

Do zbudowania domów za pomocą druku 3D konieczne było przygotowanie odpowiedniej warstwy lavacrete – specjalnej, opatentowanej mieszanki betonowej. Materiał ten może być drukowany z dużą prędkością przy jednoczesnym zachowaniu formy, co korzystnie wpływa na szybkość budowy. Jeden dom powstaje w czasie krótszym niż 24 godziny. Jest przy tym odporny na ekstremalne warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *