Będą nietoksyczne żywice?
W drukarkach 3D powszechnie wykorzystuje się fotoinicjatory, czyli związki chemiczne umożliwiające przejście żywicy ze stanu ciekłego w stały. Stanowią one aktywny składnik żywic wykorzystywanych w drukarkach pracujących w technologii SLA i UV LCD. Mimo ich licznych zalet, można dopatrzyć się również wad.
Fotoinicjatory reagują na światło emitowane w określonych częstotliwościach, dlatego decydują o skuteczności całego procesu. Mają jednak również wady. Żywice przeznaczone do druku 3D przed przetworzeniem są toksyczne, co poniekąd jest działaniem fotoinicjatorów. Okazuje się jednak, że jest szansa, by to zmienić.
Nietoksyczne żywice?
Pracownicy politechniki w austriackim Grazu opracowali nową metodę syntezy nietoksycznych fotoinicjatorów. Co więcej, technologia ta jest korzystna pod względem ekonomicznym. Punktem wyjścia jest german, zaś produkcja nie wymaga stosowania siarki. Proces wytwórczy polega na odszczepieniu kilku grup ochronnych z wykorzystaniem krzemu, zaś pożądany związek jest izolowany na drodze krystalizacji.