Druk 3D w różnych dziedzinach życia

Drukarki 3D są już powszechnie wykorzystywane w wielu miejscach. Ludzie robią wszystko, by ułatwić sobie życie i poprawić byt. A druk 3D, wraz z coraz bardziej zaawansowanymi drukarkami 3D jest w stanie to umożliwić. Dlatego właśnie warto jest się zainteresować drukiem 3D. To jedna z tych rzeczy, które już dawno temu przestały być ciekawostką i rzeczą dostępną tylko dla nielicznych, a stała się czymś, co jest powszechnie wykorzystywane. Może nawet zdarzyć się sytuacja, w której druk 3D będzie tak powszechny, że drukarki 3D będą tak dostępne, jak w dzisiejszych czasach na przykład maszyny do ksero, zwyczajne drukarki, czy – na przykład – skanery. W takim wypadku może nawet dojść do sytuacji, w której drukarki 3D będą drukować rzeczy tak powszechnie, że ludzie nie będą się już zastanawiać nad tym, skąd właściwie się one wzięły. Już dzisiaj można zaobserwować wzrost zainteresowania drukiem 3 na przykład w medycynie lub w przemyśle – i warto jest trzymać rękę na pulsie, bo to może wiele ułatwić w życiu człowieka. 

  1. Druk 3D a medycyna
  2. Druk 3D a przemysł
  3. Druk 3D – przyszłość

Druk 3D w medycynie

Druk 3D w medycynie to jedna z tych rzeczy, które ludzie obserwują praktycznie z zapartym tchem. Niegdyś myślano, że nic nie będzie w stanie zastąpić, na przykład, utraconych w wypadkach kości – teraz już medycyna dopuszcza taką możliwość. Potem myślano, że nie da się w żaden sposób zastąpić tkanek miękkich. Jednak przełom dokonany przez amerykańskich naukowców zaprzeczył także tej tezie – udało się tego dokonać. W dodatku udało się tego dokonać właśnie dzięki możliwościom, które stały się możliwe dzięki temu, że ludzkość zainteresowała się drukiem 3D i rozwinęła go. Medycyna może ogromnie skorzystać na druku 3D – możliwość tworzenia protez jest naprawdę bardzo kusząca – w końcu ludzie są w stanie zrobić wiele, by polepszyć swój stan. A możliwość stworzenia w pełni funkcjonalnych protez to jedno z najważniejszych wyzwań, które stoi nie tylko przed medycyną jako taką, ale też przed bioinżynierią.

Obraz zawierający stół, kostium, rysunek

Opis wygenerowany automatycznie

Druk 3D w przemyśle

Druk 3D jest też bardzo powszechnie używany w przemyśle. I nie ma w tym nic dziwnego – w końcu właśnie tam tak naprawdę rozpoczęła się historia druku 3D i drukarek 3D. Zawsze warto jest to mieć na uwadze – bez przemysłu nie byłoby druku 3D. Ale już coraz bardziej zbliżamy się do sytuacji, w której bez druku 3D nie będzie przemysłu. A przynajmniej nie na tak zaawansowanym poziomie. W każdej dziedzinie przemysłu tak naprawdę druk 3D może znaleźć zastosowanie. Nawet w tak istotnych gałęziach jakimi jest na przykład lotnictwo, czy wręcz przemysł kosmiczny.

Przyszłość druku 3D

Przyszłość druku 3D rysuje się w bardzo jasnych barwach. Druk 3D upowszechnił się już w ogromnym stopniu w chwili, gdy drukarki 3D stały się dostępne dla zwykłych ludzi. A ten rozwój nadal jeszcze będzie trwał. Szacuje się, że już całkiem niedługo drukarki 3D będą tak powszechnie wykorzystywane jak zwyczajne drukarki. To już się dokonuje, bo dobrej jakości drukarkę 3D można dostać już nawet za mniej niż tysiąc złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *