Po co są drukarki 3D?

Coraz więcej mówi się już o druku 3D i wszystkim tym, co można za jego pomocą osiągnąć. To zjawisko fascynujące i takie, które rozpala ludzką wyobraźnię. Dawno już minęły czasy, w których druk 3D był traktowany tylko i wyłącznie jako ciekawostka, która, co prawda, stosowana była w przemyśle, lecz zawsze funkcjonowała gdzieś na jego obrzeżach. Wszystko to było związane z ogromną ceną urządzeń do druku 3D, a także praktycznie zaporowymi kosztami eksploatacji takich urządzeń. Wszystko się zmieniło, gdy wygasły prawa patentowe do technologii druku 3D nazywanego FDM. Technologia ta polega na precyzyjnym nakładaniu materiału w kolejnych warstwach. Materiał topi się i tworzy kolejne warstwy, które składają się na model. Model z kolei to odwzorowanie pliku cyfrowego, czyli przedmiotu, który dotychczas istniał tylko i wyłącznie w sferze czysto cyfrowej i wirtualnej. Co warto wiedzieć o druku 3D?

  1. Druk 3D – do czego służy?
  2. Drukarki 3D a rozwój świata
  3. Druk 3D i zastosowanie w życiu codziennym

Wszechstronność druku 3D

Druk 3D nie zdobyłby tak ogromnej popularności, gdyby nie jego ogromna wszechstronność. Nawet niskie koszty urządzeń do druku 3D i stosunkowo niskie koszty eksploatacji nie spowodowałyby tak dużego zainteresowania drukiem 3D, gdyby nie miał on szerokich zastosowań. W dzisiejszych czasach już wykorzystywany jest praktycznie w każdej dziedzinie nauki i przemysłu. Począwszy od przemysłu kosmicznego i lotniczego, a na medycynie, inżynierii, bioinżynierii i wojskowości skończywszy. Także w edukacji dzieci i młodzieży coraz częściej wykorzystywane są drukarki 3D. To za ich pomocą można stworzyć modele, które służą dzieciom do rozwoju i poszerzania nie tylko swojej wiedzy, ale też zdobywania nowych umiejętności. Z możliwości, które daje druk 3D korzystają też wszelkiego rodzaju pasjonaci i hobbiści, którzy chcą zaprojektować sobie i wydrukować figurki ulubionych postaci z gier, filmów, książek czy komiksów. Za pomocą drukarek 3D można stworzyć też mnóstwo innych gadżetów, które ucieszą każdego fana.

Obraz zawierający stół, komputer

Opis wygenerowany automatycznie

Druk 3D w rozwoju świata

Druk 3D nie tylko ucieszy fanów różnych produkcji i osoby, które mają w sobie ducha kolekcjonera. Drukarki 3D nadal jeszcze służą przemysłowi i nauce w głównym stopniu. Za ich pomocą możliwe jest już nawet odtwarzanie utraconych kości. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych pokusili się nawet o stworzenie projektu cyfrowego i wydrukowanie na drukarce 3D tkanek miękkich. I choć wszystko jest jeszcze w fazie testów, najprawdopodobniej jest już tylko kwestią czasu sytuacja, w której za pomocą druku 3D będzie możliwe tworzenie bardzo zaawansowanych technologicznie protez.

Druk 3D w życiu codziennym ludzi

Mogłoby się wydawać, że w życiu codziennym ludzi druk 3D nadal jeszcze pozostanie swoistą ciekawostką i rzeczą tylko dla hobbystów. Jednak to nie jest do końca prawda – naukowcy i osoby, które zajmują się drukiem 3D wskazują na to, że już niedługo może dojść do sytuacji, w której ludzie będą korzystać z wytworów drukarek 3D całkiem powszechnie. Wpłynie to też na ceny wielu rzeczy, które staną się stosownie niższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *