Drukarka 3d – czy warto mieć ją w domu?
- Drukarka 3d – jakie są jej zastosowania?
- Drukarka 3d w domu – czy to ma sens?
- Do czego przydaje się drukarka 3d w domu?
Druk 3d to z pewnością technologia, która wkrótce będzie wprost niezbędna. Już obecnie jej możliwości są szeroko wykorzystywane w wielu gałęziach i sektorach gospodarki, edukacji czy medycyny. Drukarka 3d to sprzęt, który daje w zasadzie nieograniczone możliwości w zakresie druku. Nie ulega także wątpliwości, że ta nowoczesna technologia na przestrzeni lat będzie dopracowywana. Czy jest to jednak sprzęt, który niebawem zagości w każdym domu? Przyjrzymy się tej kwestii w poniższym artykule.
Drukarka 3d – jakie są jej zastosowania?
Drukarka 3d to sprzęt, który pozwala drukować w sposób przestrzenny, a zatem tworzyć elementy w wymiarze 3d. Do tego procesu wykorzystuje się zazwyczaj tzw. filamenty, czyli włókna tworzywa sztucznego. Głowica drukująca roztapia kolejne, poszczególne warstwy owego materiału i nanosi je na wcześniej wydrukowany element. Zastosowania takiej drukarki są wprost nieograniczone i przydają się w zasadzie w każdym sektorze życia, na przykład: medycynie, edukacji, sztuce, designie, przemyśle, kulturze i rozrywce, architekturze. Niesamowite jest wykorzystywanie druku przestrzennego w medycynie – pozwala to na wydruk nawet poszczególnych elementów, które mogą zastąpić części ciała, kości czy tkanki miękkie. Znany jest przypadek wydrukowania przez medyków małżowiny ucha. Z dobrodziejstw druku 3d korzysta także stomatologia. Architekci mogą natomiast drukować modele budynków lub makiety. Zastosowań i innowacyjnych rozwiązań, z których pozwalają korzystać drukarki 3d, jest tak dużo, że nie sposób o wszystkich napisać. Niemniej jednak druk przestrzenny z pewnością jest przyszłością, jeśli chodzi o nowoczesne technologie w wielu branżach.
Drukarka 3d w domu – czy to ma sens?
Mało kto rozważa nabycie drukarki 3d do użytku domowego. Może jednak warto przeanalizować wszystkie zalety i możliwości, jakie daje to rozwiązanie? Wiele osób z pewnością zadaje sobie w tym momencie pytanie o cenę takiego sprzętu. Nie ma co ukrywać – urządzenie, które w precyzyjny sposób pozwala tworzyć elementy przestrzenne, nie może być tanie. Niemniej jednak nie jest też na tyle drogie, by uniemożliwić nabycie przeciętnemu konsumentowi, któremu zależy na posiadaniu takiego sprzętu (czy to w celach hobbystycznych, edukacyjnych czy z myślą o przyszłym zawodzie lub biznesie). Otóż dobrej jakości drukarkę 3d można nabyć już w cenie około 10-20 tysięcy złotych. W zależności od planowanego na ten cel budżetu może to być oczywiście większa kwota, za którą rzecz jasna kryje się lepszy i bardziej funkcjonalny sprzęt dla profesjonalistów. Jeżeli zaś chodzi o koszty eksploatacji, to za rolkę filamentu trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Pojedynczy wydruk niewielkiego elementu stanowi natomiast koszt zaledwie kilku do kilkunastu złotych. Możliwości, jakie daje posiadanie drukarki 3d, sprawiają, że zakup z pewnością będzie miał sens i przysłuży się do rozwiązania wielu rozmaitych problemów. Ponadto zakup drukarki 3d może mieć pozytywny wpływ na całą rodzinę – przysłuży się do rozwoju kreatywności u dzieci, a dorosłych skłoni do próbowania nowych aktywności i sięgania po innowacyjne rozwiązania.
Do czego przydaje się drukarka 3d w domu?
W zależności od osobistych preferencji i potrzeb drukarka 3d może się przydać na przykład do: samodzielnego tworzenia wszelkiego rodzaju modeli i makiet, drukowania elementów, służących do napraw domowych (uszczelka, listwa, ułamany element itp.), tworzenia unikatowych dekoracji czy też elementów aranżacji, tworzenia pomocy naukowych dla dzieci, drukowania małych elementów, przydatnych do majsterkowania. Posiadanie drukarki 3d to także doskonała okazja do podniesienia własnych kompetencji i nabycia nowych umiejętności, które mogą okazać się przydatne w sferze zawodowej. Należy bowiem pamiętać, że druk przestrzenny to swego rodzaju przyszłość w wielu gałęziach gospodarki. Ponadto nabycie takiego sprzętu może stwarzać okazję do podjęcia zupełnie nowej aktywności zawodowej w oparciu o związane z drukowaniem przestrzennym usługi. W jaki sposób można przekształcić domową drukarkę 3d w sprzęt, który stanie się źródłem zarobkowania? Otóż druk przestrzenny cieszy się niemałym zainteresowaniem ze strony wielu różnych grup zawodowych, jak na przykład: architekci, graficy, projektanci, ale także nauczyciele. Nie każdy chce od razu nabywać sprzęt do domu, a zatem szuka podwykonawcy, który wytworzy zaprojektowany przedmiot. Zleceniodawcami mogą być także placówki edukacyjne, które zgłaszają zapotrzebowanie na różnego rodzaju modele naukowe (np. modele części ciała i organów, modele części maszyn czy pojazdów, itp.). Bardzo często z możliwości, jakie daje wydruk 3d, korzystają studenci medycyny. Przytoczone sytuacje to tylko niektóre z wielu wariantów wykorzystania drukarki 3d w domowym zaciszu. Warto zatem przeanalizować stosunek poniesionych na zakup i materiały kosztów do potencjalnych korzyści.