Jak wykorzystywane są drukarki 3D?

Drukarki 3D to temat, na który natrafić można praktycznie wszędzie. Wpłynęło na to naprawdę wiele – jednak głównym faktem i tym, co zadecydowało o tym, że drukarki 3D się upowszechniły, była możliwość pojawienia się ich w domach. Jeszcze wcale nie tak dawno temu nie były to możliwe – drukarki 3D były bardzo drogie i dostępne tylko dla grona naprawdę nielicznych, a przy tym traktowane bardziej jako swoista ciekawostka niż jako coś, co może mieć realny wpływ na świat. A jednak, okazało się, że właśnie tak jest. W tym momencie wiele dziedzin życia już ogromnie zyskało dzięki drukarkom 3D. A rozwój drukarek 3D ciągle jeszcze trwa, dlatego być może za kilka-kilkanaście lat ludziom przyjdzie żyć w świecie, w którym druk 3D aktywnie pomaga ludziom na każdym kroku. To bardzo dobre zjawisko – warto wspierać rozwój druku 3D. Warto też już odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, jak jest – i jak jeszcze nadal może być – wykorzystywany druk 3D w codziennym ludzkim życiu.

  1. Wykorzystanie drukarek 3D
  2. Architektura i drukarki 3D
  3. Medycyna i drukarki 3D

Zastosowanie drukarek 3D

Zastosowanie drukarek 3D zyskało na zainteresowaniu ludzi, zwłaszcza w momencie, w którym drukarki 3D zyskały możliwość trafienia pod strzechy. To bardzo ważna chwila w całym rozwoju drukarek 3D. Nie można w końcu zakładać, że gdyby nie ten spadek cen, za którym poszło tak szerokie upowszechnienie, dzisiaj nadal jeszcze ktoś interesowałby się tematem drukarek 3D i możliwościami druku 3D. Możliwość wykorzystywania ich w domu sprawiła, że ludzie coraz bardziej zaczęli się interesować tym, co faktycznie mogą dać drukarki 3D. A za tego typu zainteresowaniami poszedł faktyczny rozwój. Współcześnie druk 3D jest już wykorzystywany praktycznie wszędzie – również w architekturze czy medycynie. Taki rodzaj wykorzystywania drukarek 3D nadal szalenie rozpala ludzką wyobraźnię. Daje też mnóstwo możliwości – a także szans na rozwój, nadal jeszcze nie zostało powiedziane przecież ostatnie słowo w tym temacie. Co w takim razie ma wspólnego druk 3D z architekturą, a także medycyną? 

Drukarki 3D w architekturze

Drukarki 3D w architekturze to przede wszystkim możliwość szybkiego i względnie niedrogiego wykonywania fizycznych modeli budynków. Druk 3D można też wykorzystywać w celu nanoszenia szybkich poprawek – teraz zmiana modelu na inny jest już zupełnie prosta. Ręczne odwzorowanie to było coś, co zajmowało mnóstwo czasu i wymagało ogromnych zdolności manualnych. Istnieje też szansa na połączenie druku 3D i faktycznych budowli – takie rozwiązanie pojawiło się stosunkowo niedawno także w Holandii.

Obraz zawierający stół, wewnątrz, drewniane, żywność

Opis wygenerowany automatycznie

Drukarki 3D a medycyna

Druk 3D w medycynie to jedna z tych rzeczy, które naprawdę rozpalają ludzką wyobraźnię. Dzięki drukowi 3D już teraz możliwe jest zastępowanie utraconych kości, a nawet tkanek miękkich przez te wydrukowane na drukarkach 3D. Drukarki 3D są w stanie też tworzyć protezy dla ludzi, których ich potrzebują, a także różne wspomagające części, które pozwolą na lepsze i bardziej precyzyjne poruszanie się czy operowanie kończynami. Dlatego także bioinżynieria ma ogromne pole do popisu dzięki drukarkom 3D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *