Zastosowanie drukarek 3D w branży obuwniczej

Tworzenie prototypów można usprawnić dzięki zastosowaniu drukarek 3D. Pozwalają one szybko i tanio przygotować nawet najbardziej wymyślny element. Zaletą tej technologii jest to, że – w przeciwieństwie do zamawiania prototypów w zewnętrznej firmie – można stworzyć pojedyncze prototypy, a w razie potrzeby od razu dokonać zmian w projekcie i przygotować nowy wydruk.

  1. Czy druk 3D jest potrzebny przy projektowaniu butów?
  2. Drukarka 3D wykorzystywana przez CCC
  3. Oryginalny projekt butów drukowanych w 3D
  4. Przyszłość druku w branży obuwniczej

W wielu biurach projektowych szybkie drukarki 3D stosowane są już od dłuższego czasu, jednak w niektórych branżach projektanci dopiero zaczynają interesować się możliwością samodzielnego drukowania prototypów. Niedawno do grona firm, które będą używały drukarek 3D dołączyły dwie znane marki obuwnicze. Co ciekawe, jedną z nich jest popularna polska firma.

Czy druk 3D jest potrzebny przy projektowaniu butów?

Można oczywiście stosować tradycyjne metody projektowania i prototypowania, jednak w branży obuwniczej jest to dość uciążliwe. W końcu zanim powstanie ostateczny projekt nowej pary butów, często trzeba sprawdzić wiele różnych rodzajów podeszwy, bieżnika oraz tego, w którym miejscu najlepiej umieścić logo firmy. Dzięki drukarkom 3D można natomiast zwiększyć efektywność pracy dzięki temu, że zastosowana zostanie iteracja. Chodzi o to, że wszystkie wprowadzane na bieżąco zmiany będą nanoszone na prototyp obuwia, aż w końcu projektanci uznają, że uzyskany efekt jest zgodny z ich oczekiwaniami. Przewaga tej technologii nad tradycyjnymi rozwiązaniami jest taka, że wszystkie pomysły można przetestować w krótszym czasie, a dodatkowo efekt pracy będzie idealnie odpowiadał stworzonym projektom. Nic więc dziwnego, że o stosowaniu drukarek 3D coraz częściej myślą firmy z całego świata. Warto zauważyć, że oprócz największych i najpopularniejszych zagranicznych marek, możliwości druku 3D testują również polskie firmy. Jedną z nich jest znana firma CCC.

Drukarka 3D wykorzystywana przez CCC

Zgodnie z opublikowanymi informacjami, firma CCC dokonała zakupu drukarki 3D. Urządzenie będzie wykorzystywane do testowania nowych rozwiązań. Takie prototypowanie pozwala wypróbować nawet najbardziej nietypowe rozwiązania związane z designem. Osoby odpowiedzialne za powstawanie nowych projektów będą mogły od razu zobaczyć, czy warto kontynuować projekt, czy może jednak lepiej poszukać innych rozwiązań. Zgodnie z założeniami drukarka 3D ma wesprzeć Dział Kreacji w firmie CCC. Jeżeli jednak chodzi o to, kto będzie odpowiadał za obsługę zleceń i opracowywanie modeli w technologii 3D, będą to doświadczeni projektanci 3D. Co ciekawe urządzenie zakupione przez firmę CCC sprawdzi się nie tylko przy projektowaniu obuwia.

Na tym zakupie skorzysta również dział utrzymania ruchu, który będzie mógł łatwo wydrukować nietypowe elementy maszyn. Takie rozwiązania od lat sprawdzają się w największych zakładach produkcyjnych, zwłaszcza że nie zawsze można w krótkim czasie otrzymać potrzebne części. Nowoczesne drukarki mogą pracować z różnymi materiałami, co pozwala uzyskać określoną twardość i wytrzymałość. Za drukowaniem części i elementów przemawia również to, że niezależnie od tego, jak bardzo skomplikowany jest element, można uzyskać bardzo wysoką precyzję jeżeli chodzi o powtarzalność. Tym samym bez względu na to, czy trzeba wydrukować dwa, dziesięć czy jeszcze więcej elementów, każdy z nich zostanie wiernie odtworzony. Wymaga to oczywiście dostępu do profesjonalnych drukarek 3D, które swoimi możliwościami znacznie przewyższają tanie modele używane przez amatorów. Zasada działania jest jednak w obu przypadkach bardzo podobna.

Oryginalny projekt butów drukowanych w 3D

Na korzystanie z nietypowego rozwiązania, jakim jest wprowadzenie druku 3D do produkcji butów zdecydowała się również firma Adidas. W przeciwieństwie jednak do polskiej firmy CCC, urządzenie nie będzie służyło prototypowaniu (przynajmniej nie taki jest główny zamysł). Zamiast tego Adidas wykorzysta druk 3D do tworzenia unikatowych podeszw obuwniczych. Dlaczego warto zainteresować się takim rozwiązaniem? Standardowo wszystkie buty mają identyczną podeszwę. Chociaż z reguły dobrze się to sprawdza i większość klientów nie skarży się na to, że buty są źle dopasowane do kształtu ich stopy, czasami zdarzają się wyjątki. Dzięki drukarkom 3D Adidas będzie mógł zaproponować wymagającym klientom przygotowanie w pełni spersonalizowanej podeszwy, która będzie idealnie dopasowana do kształtu i rozmiaru stopy. Gotowy element zostanie następny połączony z resztą buta.

Przyszłość druku w branży obuwniczej

Początkowo obuwie ze spersonalizowaną podeszwą będzie prawdopodobnie droższe, jednak można oczekiwać, że z czasem ceny staną się bardziej przystępne. Może się również okazać, że przełomowa seria butów z podeszwą drukowaną w 3D (nazwaną Futurecraft.Strung) stanie się inspiracją dla pozostałych firm produkujących buty. Dzięki temu za kilka lat każdy mógłby bez problemu znaleźć dla siebie dopasowane buty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *