Po co są drukarki 3D?
Coraz więcej mówi się już o druku 3D i wszystkim tym, co można za jego pomocą osiągnąć. To zjawisko fascynujące i takie, które rozpala ludzką wyobraźnię. Dawno już minęły czasy, w których druk 3D był traktowany tylko i wyłącznie jako ciekawostka, która, co prawda, stosowana była w przemyśle, lecz zawsze funkcjonowała gdzieś na jego obrzeżach. Wszystko to było związane z ogromną ceną urządzeń do druku 3D, a także praktycznie zaporowymi kosztami eksploatacji takich urządzeń. Wszystko się zmieniło, gdy wygasły prawa patentowe do technologii druku 3D nazywanego FDM. Technologia ta polega na precyzyjnym nakładaniu materiału w kolejnych warstwach. Materiał topi się i tworzy kolejne warstwy, które składają się na model. Model z kolei to odwzorowanie pliku cyfrowego, czyli przedmiotu, który dotychczas istniał tylko i wyłącznie w sferze czysto cyfrowej i wirtualnej. Co warto wiedzieć o druku 3D?
- Druk 3D – do czego służy?
- Drukarki 3D a rozwój świata
- Druk 3D i zastosowanie w życiu codziennym
Wszechstronność druku 3D
Druk 3D nie zdobyłby tak ogromnej popularności, gdyby nie jego ogromna wszechstronność. Nawet niskie koszty urządzeń do druku 3D i stosunkowo niskie koszty eksploatacji nie spowodowałyby tak dużego zainteresowania drukiem 3D, gdyby nie miał on szerokich zastosowań. W dzisiejszych czasach już wykorzystywany jest praktycznie w każdej dziedzinie nauki i przemysłu. Począwszy od przemysłu kosmicznego i lotniczego, a na medycynie, inżynierii, bioinżynierii i wojskowości skończywszy. Także w edukacji dzieci i młodzieży coraz częściej wykorzystywane są drukarki 3D. To za ich pomocą można stworzyć modele, które służą dzieciom do rozwoju i poszerzania nie tylko swojej wiedzy, ale też zdobywania nowych umiejętności. Z możliwości, które daje druk 3D korzystają też wszelkiego rodzaju pasjonaci i hobbiści, którzy chcą zaprojektować sobie i wydrukować figurki ulubionych postaci z gier, filmów, książek czy komiksów. Za pomocą drukarek 3D można stworzyć też mnóstwo innych gadżetów, które ucieszą każdego fana.
Druk 3D w rozwoju świata
Druk 3D nie tylko ucieszy fanów różnych produkcji i osoby, które mają w sobie ducha kolekcjonera. Drukarki 3D nadal jeszcze służą przemysłowi i nauce w głównym stopniu. Za ich pomocą możliwe jest już nawet odtwarzanie utraconych kości. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych pokusili się nawet o stworzenie projektu cyfrowego i wydrukowanie na drukarce 3D tkanek miękkich. I choć wszystko jest jeszcze w fazie testów, najprawdopodobniej jest już tylko kwestią czasu sytuacja, w której za pomocą druku 3D będzie możliwe tworzenie bardzo zaawansowanych technologicznie protez.
Druk 3D w życiu codziennym ludzi
Mogłoby się wydawać, że w życiu codziennym ludzi druk 3D nadal jeszcze pozostanie swoistą ciekawostką i rzeczą tylko dla hobbystów. Jednak to nie jest do końca prawda – naukowcy i osoby, które zajmują się drukiem 3D wskazują na to, że już niedługo może dojść do sytuacji, w której ludzie będą korzystać z wytworów drukarek 3D całkiem powszechnie. Wpłynie to też na ceny wielu rzeczy, które staną się stosownie niższe.