Jakie możliwości ma druk 3D i komu przysłuży?

Nie da się ukryć, że drukarki 3D są coraz bardziej popularne. W dzisiejszych czasach można usłyszeć o drukarkach 3D praktycznie na każdym kroku. Nawet ktoś, kto tak naprawdę nigdy nie interesował się drukarkami 3D i możliwościami, które może dać druk 3D, teraz może o tym usłyszeć i przekonać się osobiście, jak wiele może dać drukarka 3D. I to niezależnie od dziedziny życia – przemysł lotniczy i kosmiczny, edukacja, bioinżynieria, inżynieria, medycyna czy architektura – te wszystkie dziedziny mogą skorzystać na drukarkach 3D i możliwościach druku. A przecież jest to dopiero początek długiej listy możliwości, które daje ludziom i światu jako takiemu druk 3D. Właśnie dlatego rozwijanie tego typu technologii jest teraz tak ważne i zajmuje się tym tak wiele osób. Jednak to wszystko nie byłoby tak naprawdę możliwe – a przynajmniej nie na tak wielką skalę – jeśli nie doszłoby do popularyzacji tematu druku 3D i drukarek 3D wśród normalnych, zwyczajnych ludzi. To się jednak stało. Dlatego tym bardziej warto zorientować się w możliwościach druku 3D. A te są naprawdę imponujące.

  1. Popularność drukarek 3D
  2. Możliwości druku 3D
  3. Druk 3D a dzieci i młodzież

Popularyzacja drukarek 3D

Nie doszłoby do spopularyzowania się drukarek 3D i ogromnego wzrostu zainteresowania ludzi, gdyby drukarki 3D nie trafiły do zwyczajnych ludzkich domów. Wcześniej traktowane były w charakterze ciekawostki i choć miały swoje zastosowanie, dziedziny te były bardzo wąskie. A sam druk był niezwykle drogi, przez co bardzo mało opłacalny. Drukarki 3D trafiły pod strzechy, bo spadła ich cena. Nie tylko cena samych urządzeń, ale także ich eksploatacji. To musiało zapoczątkować długą reakcję łańcuchową, która doprowadziła do ogromnego rozwoju tej technologii. A wszystko zaczęło się od tego, że upowszechnił się druk FDM, czyli jeden z podstawowych rodzajów druku, który stosowany jest w technologii druku 3D. Polega on na precyzyjnym nakładaniu się na siebie kolejnych warstw topiącego się materiału.

Druk 3D – co może dać?

Druk 3D może dać ludzkości naprawdę wiele. W dodatku wraz z upływem czasu technologia się rozwija coraz bardziej i bardziej, co wpływa dodatkowo na możliwości, które daje druk 3D. Już dzisiaj dość powszechnie używany jest on w architekturze, medycynie czy bioinżynierii. Osiągnięciami druku 3D i wszystkim tym, co może z niego płynąć, interesuje się także wojsko. Już teraz powoli okazuje się, że wspomagane egzoszkielety, czyli coś, co kojarzy się głównie z kinem i literaturą science fiction mogą być jak najbardziej rzeczywiste. A możliwość drukowania komponentów może sprawić, że tego typu wyposażenie żołnierzy będzie na tyle tanie, że stanie się powszechne.

Druk 3D – nie tylko dorośli skorzystają

Nie tylko osoby dorosłe skorzystają z możliwości, które daje druk 3D. Skorzystają na nim także dzieci i młodzież. Już coraz częściej mogą korzystać z modeli, które stworzone były dla celów edukacji właśnie na drukarkach 3D. To pozwoli w nich rozwijać pasje i zainteresowania, a także pomoże im w nauce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *