Drukowanie trójwymiarowe. Najciekawsze zrealizowane projekty

Druk trójwymiarowy to z całą pewnością jedna z najważniejszych technologii, jakie pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Z początku drukarki tego typu traktowane były tylko i wyłącznie jako drogie gadżety dla najbardziej zamożnych miłośników nowych technologii. Szybko jednak okazało się, że ich możliwości są naprawdę ogromne, a ich użycie możliwe jest właściwie we wszystkich dziedzinach naszego życia. Są one wykorzystywane między innymi w medycynie, budownictwie, przemyśle samochodowym lub w zwykłych, codziennych sytuacjach.

  1. Drukowanie w trzech wymiarach – ciekawe projekty. Dom z drukarki 3D
  2. Najciekawsze projekty z drukarki trójwymiarowej. Wydrukowane protezy
  3. Co można wydrukować na drukarce trójwymiarowej? Wydrukowany rower
  4. Druk 3D. W jaki sposób może przydać się ludzkości? Obiekty inżynieryjne
  5. Co można zrobić dzięki drukarce trójwymiarowej? Przedmioty codziennego użytku

Wachlarz możliwości drukarek 3D jest bardzo szeroki, a omówienie – nawet najbardziej pobieżne – wszystkich ich zastosowań wymagałoby nie tak krótkiego tekstu, a całej książki. Aby jednak przybliżyć tym wszystkim, którzy do tej pory nie mieli okazji poznać dokładniej tego tematu, co drukarki trójwymiarowe potrafią zrobić pod okiem doświadczonego operatora, przygotowaliśmy krótką listę projektów, które zrealizowano za ich pomocą i które mogą okazać się wręcz rewolucyjnymi zmianami w swoich dziedzinach. Gotowi? Zaczynamy.

Drukowanie w trzech wymiarach – ciekawe projekty. Dom z drukarki 3D

Budowa domu kojarzy nam się z ze skomplikowaną, długą, pochłaniającą mnóstwo środków inwestycją. Nie są to skojarzenia z gruntu niepoprawne, bo w rzeczywistości zwykle sytuacja wygląda właśnie w ten sposób. Nic więc dziwnego, że inżynierzy ciągle szukają sposobów na to, by cały proces uczynić szybszym, tańszym i mniej skomplikowanym. Jednym z efektów ich starań są… domy wydrukowane w technice druku trójwymiarowego. Takie rozwiązanie sprawia, że wzniesienie domu staje się banalnie łatwe, a jego koszty znacznie się obniżają. Twórcy technologii zapewniają jednocześnie, że wydrukowane domy pod względem funkcjonalności w niczym nie ustępują swoim murowanym odpowiednikom.

Najciekawsze projekty z drukarki trójwymiarowej. Wydrukowane protezy

Znalezienie sposobu na precyzyjne, szybkie i tanie wykonywanie uzupełnień ubytków w uzębieniu jest z całą pewnością jednym z największych wyzwań, przed jakim stoi dziś współczesna stomatologia. Jak się okazuje, również ten trudny i skomplikowany sposób został – przynajmniej w ogromnej części – wyeliminowany dzięki wielkim możliwościom oferowanym przez drukarki trójwymiarowe. Chociaż pierwsze protezy i inne uzupełnienia protetyczne są raczej prototypami, to już trwają pracę nad tym, by technologię tę upowszechnić. Może więc okazać się, że już niedługo wybity ząb będzie wiązał się ze znacznie mniejszymi wydatkami, a ryzyko popełnienia błędu przez protetyka będzie znacznie niższe. W tym miejscu warto ponadto zauważyć, że na drukarce 3d można wykonywać nie tylko protezy zębowe, ale również uzupełnienia zupełnie innych części ciała.

Co można wydrukować na drukarce trójwymiarowej? Wydrukowany rower

Rowery do tej pory produkowane były przede wszystkim z różnych odmian stali oraz aluminium. Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się ponadto modele wykonane z włókna węglowego (carbonu) oraz tytanu. Wszystko wskazuje na to, że branża rowerowa już wkrótce wzbogaci się o kolejne rozwiązanie. Jak nietrudno się domyślić, chodzi oczywiście o rowery wydrukowane za pomocą drukarki 3d. Najważniejszą zaletą tej technologii jest z całą pewnością możliwość uzyskania właściwie dowolnych kształtów ramy oraz pozostałych podzespołów roweru. Można więc spodziewać się, że rowery z drukarki trójwymiarowej znajdą zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie liczy się ciekawy, niebanalny design oraz wyróżnienie się wśród innych jednośladów.

Druk 3D. W jaki sposób może przydać się ludzkości? Obiekty inżynieryjne

Teraz na moment powracamy do tematu szeroko rozumianego budownictwa. Jeśli zdziwiły was domy wydrukowane na trójwymiarowej drukarce, na pewno jeszcze większym zaskoczeniem okaże się informacja, że tą technologię można wykorzystać także w celu budowy różnego rodzaju obiektów inżynieryjnych. Chociaż rozwiązania tego typu są dopiero na etapie dopracowywania, pierwsze wydrukowane obiekty już powstały i, co najważniejsze, jak najbardziej zdają egzamin. W różnych miejscach na świecie użytkuje się między innymi kładki czy inne przeprawy, które w dużej części wybudowano z elementów wydrukowanych na odpowiedniej drukarce.

Co można zrobić dzięki drukarce trójwymiarowej? Przedmioty codziennego użytku

Na sam koniec zostawmy kwestię, o której większość osób raczej słyszała – a więc różnego rodzaju przedmioty, z których możemy korzystać na co dzień. W technice druku 3d można drukować między innymi akcesoria kuchenne, dekoracje do domu, uchwyty, obudowy do wszelkiego typu urządzeń, biżuterię czy zabawki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *